چگونگی-اخذ-ویزا-کانادا

 

 

اپلای کردن برای ویزای مسافرتی ( ویزای موقت اقامت در کانادا )

مروری بر مطالب این بخش:

در این بخش، ما یک سری دستورالعمل راهنما ارائه می دهیم و فرم هایی به شما نشان می دهیم که نیاز است شما برای اپلای کردن در کانادا آن ها را پر کنید.

راهنمای دستورالعمل

این بخش شامل اطلاعاتی است که شما می بایست پیش از ثبت نام و اپلای برای کاندا بدانید و در این بخش به توضیحاتی در مورد چگونگی پر کردن فرم ها و جمع آوری اسناد و مدارک شما برای اپلای در کانادا می پردازیم.

این فرم ها با پرسش هایی طراحی شده اند که به شما کمک خواهند کرد برنامه اقامت خود در کانادا را تنظیم کنید.

پیش از اپلای کردن

اگر می خواهید برای ویزای موقت در کانادا ( از مناطقی به غیر ازکانادا ) اقدام کنید، می بایست از این راهنما استفاده کنید.

شایان ذکرا ست که زمان مورد نظر برای ویزا ممکن است در یک اداره گذرنامه با اداره گذرنامه دیگر تفاوت داشته باشد.

چه کسانی مسافر ( یا ویزیتور ) هستند؟

ویزیتورها ( یا مسافرین) افرادی هستند که شهروند کانادا نیستند و اقامت دائم در کانادا ندارند ولی  به صورت قانونی و به دلایل زیر به کانادا وارد شده اند.

 • ورود به کانادا به دلیل تعطیلات و کریسمس
 • ملاقات با خانواده
 • برای فرایندهای شغلی و تجاری و بازرگانی و ...

مسافران ( یا ویزیتورها) یی که از این نوع ویزا استفاده می کنند در مدت زمان موقتی مجاز هستند که این ویزا را به کار برند. شرایط اقامتی آن ها از نظر اداره مهاجرت ، وابسته به شرایط مختلفی است.

چه کسانی نیاز به ویزای موقت اقامتی دارند؟

افرادی که شهروند ( سیتی زن) کانادا نیتسند و اقامت دائم در کانادا ندارند، ممکن است برای ورود به کانادا نیاز به این نوع ویزا داشته باشند.

این نوع ویزاهای موقت معمولا برای مقیمان موقت کانادا توصیه می شود که قصد سفر به کانادا ( و یا اقامت موقت در کانادا ) را دارند. اگر شما نیاز به مجوز الکترونیکی مسافرت یا Electronic Travel Authorization  ( ETA) یا ویزای مسافرتی داشته باشید ، این نوع ویزا به شما پیشنهاد می شود.

اگر برای ورود به کانادا، نیاز به ویزا نداشته باشید،حتما نیاز به مجوز الکترونیکی مسافرت یا ETA خواهید داشت.

ویزای موقت اقامت چیست؟

یک ویزای موقت اقامت، به یک ویزای مسافرتی اطلاق می شود که یک سند رسمی از اداره مهاجرت کانادا بوده و در پاسپورت شما نیز قید می شود و این ویزا را می بایست برای پذیرش و ورود به کانادا به عنوان مقیم موقت( یا به عنوان مسافر، یک دانشجو یا یک کارگر) این کارت ویزا را به همراه خود داشته باشید.

اطلاعات مهم: پیش از خروج به مقصد کانادا، می بایست برای ویزای اقامت موقت در کانادا اقدام کنید. و زمانی که به کانادا رسیدید حتما باید این ویزا را در دست داشته باشید. وگرنه نمی توانید وارد هیچ کدام از شهرهای کانادا شوید.

برای ویزای اقامت موقت در کانادا به چه چیز نیاز دارید؟

شما می بایست ویزای اقامت موقت را به اداره مهاجرت ارائه دهید و آن را برای مهاجران و قانون حمایت از پناهندگان، به کار برید. و این کارت نشان می دهد که شما مجوز اقامت موقت در کانادا را خواهید داشت.

هم چنین شما می بایست:

 • اداره مهاجرت را متقاعد کنید که در طی یک دوره زمانی مشخص کانادا را ترک خواهید کرد.
 • به اداره مهاجرت ثابت کنید که پول کافی برای اداره هزینه های خودتان و خانواده تان در کانادا دارید و به راحتی می توانید با استفاده از آن پول؛ به کشور زادگاه خود برگردید.
 • به غیر از آن چه که در مجوز شما قید شده است، هیچ گونه حق کار یا تحصیل نخواهید داشت.
 • شما می بایست تابع قوانین باشید و هیچ گونه سو سابقه ای در پرونده شما درج نشده باشد.
 • از جانب شما هیچ گونه خطری، امنیت کانادا را تهدید نکند.
 • می بایست قادر باشید تا هرگونه سندی که اداره مهاجرت از شما می خواهد را بتوانید به راحتی ارائه دهید تا بتوانید به آسانی پذیرش بگیرید.
 • می بایست در صحت و سلامت کامل باشید. ( در صورت نیاز، می بایست گواهی معاینات پزشکی را تکمیل نمایید.)

پیش از اعطای ویزای اقامت دائم در کانادا چه کارهایی باید انجام دهید؟

اگر شما نیاز به مجوز اقامت دائم در کانادا و یا مهاجرت دائم در کانادا دارید، پیش از آن، باید تقاضای اقامت موقت را داده باشید.

شما می بایست برای درخواست اپلای مدارک مسافرتی ( اقامت دائم در خارج از کشور) اقدام کنید. اگر شما نیاز به مدارک مسافرتی داشته باشید، می توانید به عنوان یک مهاجر دائم یا مقیم دائم مجددا به کانادا بازگردید.

اگر شما به این نتیجه رسیدید که نیازی به ویزای مهاجرتی دائم ندارید، می توانید به صورت داوطلبانه، ویزای اقامت دائم خود را بازگردانید و تقاضای ویزای موقت کنید.

انصراف داوطلبانه ویزای دائم می بایست به صورت جداگانه و در قالب پست الکترونیک به اداره ویزا و گذرنامه تحویل داده شود. ما به شما توصیه می کنیم که در ابتدا برای انصراف داوطلبانه از ویزای اقامت دائم اقدام نمایید و پس از آن که با درخواست انصراف شما موافقت شد تقاضای ویزای موقت کنید.

ورود به کانادا:

 • اطلاعات مهم: ورود به کانادا یک امتیاز است. نه یک حق. شما می بایست موارد ضروری را در نظر بگیرید و ممکن است نیاز به ویزای موقت داشته باشید و باید برای آن اقدام نمایید.

تعریف اعضای خانواده:

اعضای خانواده شما شامل نامزد شما، همسر شما، فرزندانتان و فرزندان فرزندانتان هستند.

نامزدی:

ازدواج هایی که به صورت غیابی صورت می گیرند نیز از نقطه نظر اداره مهاجرت، معتبر می باشند.

همسران

به افرادی اطلاق می شود که به سبب روابط خانوادگی و سببی و ازدواج، با فرد دیگری زندگی می کنند و حداقل این زندگی به مدت یک سال یا بیشتر به مدت پیوسته ادامه داشته است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زوج ها، منزل مشترک دارند و نیاز است که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ عاطفی پشتیبانی شوند.

ممکن است زوج ها، از این ازدواج فرزند داشته باشند و یا این که در مجمع عمومی به عنوان زوج شناخته می شوند.

زوج هایی که به سبب ازدواج با هم مرتبط شده اند و حداقل یک سال از برنامه ازدواج آن ها می گذرد. ولی به دلیل یک سری از محدودیت های قانونی نتوانستند در کشور زادگاه خودشان با یکدیگر زندگی کنند و به صورت زوج در جوامع عمومی ظاهر شوند و یا به دلایلی مثل جنگ های شری یا تعارضات نظامی از همدیگر جدا شده اند، ممکن است صلاحیت سنجی شوند و می بایست قوانین خاصی برای آن ها در نظر گرفته شود.

فرزندان وابسته به شما

در زمانی که شما در خواست ویزای موقت می کنید، سن فرزند تحت تکفل شما بسیار حائز اهمیت است. برای این که بدانید فرزند شما در گروه وابستگان شما قرار می گیرد یا خیر. ما در مورد سن فرزندتان زمانی که درخواست ویزای موقت می کنید سوال می کنیم و ممکن است سن فرزند شما در طی فرایند در خواست ویزای موقت بیشتر شود!

فرزند شما یا فرزند نامزد شما یا فرزند همسرشما در صورتی جز فرزندان وابسته شما به حساب می آید که شرایط زیر را داشته باشد:

 • کمتر از 22 سال سن داشته باشد.
 • نامزد یا همسر نداشته باشد.

افرادی که 22 سال یا بیشتر سن دارند نیز جز فرزندان وابسته به شمار می آیند اگر شرایط زیر را داشته باشند:

 • از زمانی که هنوز 22 ساله نشده بودند به سبب مسائل مالی وابسته به والدینشان بودند.
 • از لحاظ امور مالی قادر به اداره زندگی خودشان نیستند ( به سبب شرایط ناتوانی ذهنی یا فیزیکی)

اگر اطمینان ندارید که فرزندتان شرایط افراد وابسته را دارد یا خیر می توانید با پاسخ به چند سوال متوجه این موضوع شوید. اگر فرزند شما پیش از 23 اکتبر سال 2017 متولد شده است، می بایست گواهی ولادت وی را ضمیمه مدارک اپلای خود کنید.

آیا می بایست به صورت جداگانه برای اعضای خانواده درخواست اپلای کنیم؟

اعضای خانواده می بایست خودشان فرم های تقاضانامه را تکمیل کنند. به هرحال ممکن است شما به صورت آنلاین یا از طریق مرکز درخواست ویزا، تقاضای خود را ثبت کرده باشید. همسر شما یا نامزد شما یا فرزندان شما همه می بایست درخواست اقامت موقت در کانادا بدهند.

آیا گواهی ها و مدارک پزشکی هم مورد نیاز است؟

اگر برنامه سفر یا برنامه تحصیل شما به مدت شش ماه یا کمتر باشد.

معمولا نیازی به مدارک پزشکی نخواهید داشت.

اگر برنامه سفر یا تحصیل شما به مدت شش ماه یا بیشتر باشد.

نیاز به گواهی معاینات پزشکی دارید. اگر:

به مدت شش ماه یا بیشتر در یک ایالت زندگی کرده اید.

 • در هر کشور یا قلمرویی به غیر از کانادا زندگی کرده اید.
 • در کمتر از یک سال آینده قصد ورود به کانادا دارید. ( به ویژه اگر شما شهروند ( سیتی زن) کشوری باشید که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا ندارد.)

ممکن است شما و اعضای خانواده تان برای ورود به کانادا نیاز به برگه معاینات پزشکی داشته باشید. در این صورت نیاز است که گواهی معاینات پزشکی را برای اقامت موقت بررسی کنید.

با این حال شما می توانید

 • با پزشک خود تماس بگیرید و معاینات مقدماتی پزشکی را انجام دهید.
 • تا زمان درخواست خود صبر کنید و پس از آن معاینات پزشکی خود را انجام دهید و گواهی آن را به اداره مهاجرت و ویزا واگذار کنید.

نیاز است که دستورالعمل های معاینات پزشکی را تکمیل کرده باشید.

زمانی که نتایج پزشکی را ثبت می کیند نیاز است که این فرازند زودتر از فرایند روتین انجام گیرد. معاینات پزشکی براساس تقاضای شما انجام می گیرد و هیچ تاثیری روی نتیجه نهایی درخواست شما ندارد. اگر شما معاینات پزشکی مقدماتی را انجام داده باشید، می بایست ثابت کنید که درخواست پزشکی شما متناسب با تقاضایتان تکمیل شده است. هرگونه خطا در این فرایند ممکن است، درخواست شما را به تاخیر بیاندازد.

الزامات بیومتریک ( مثل اثر انگشت یا چهره نگاری)

ممکن است نیاز باشد که اطلاعات بیومتریک مثل اثر انگشت یا چهره شما ثبت شود. اگر اعضای خانواده شما هم برای ویزای کانادا اپلای کرده اند، نیاز است که اطلاعات بیومتریک آن ها نیز با دقت هرچه تمام تر ثبت شود.

تذکر: اگر شما به عنوان مسافر ( یا ویزیتور) وارد کانادا شده اید و تمایل دارید که تخصیلات خود را در کانادا ادامه دید یا مجوز کار بگیرید نیاز است که اطلاعات بیومتریک شما ثبت شود. اگر اطلاعات بیومتریک شما ناقص باشد شاید نیاز باشد که از کانادا خارج شوید ، مدارک بیومتریک خود را تکمیل کنید و پس از تکمیل و تایید مدارک خود مجددا مجاز به ورود به کانادا خواهید بود.

چند وقت یک بار نیاز است مدارک بیومتریک تکمیل شود؟

نیاز است که 10 سال یک بار مدارک بیومتریک خود را تکمیل کنید و این مدارک بیومتریک به مدت 10 سال اعتبار دارند.

اگر پیش از آن که تقاضای ویزای مسافرتی و یا مجوز کار یا تحصیل کنید، اطلاعات بیومتریک خود را تکمیل کرده باشید و هنوز این اطلاعات معتبر باشد، نیازی نیست که مجدد این کار را انجام دهید.

اگر اطلاعات بیومتریک شما معتبر باشد و یا نزدیک زمان انقضای آن رسیده باشد، ابزار بیومتریک را می بایست بررسی کنید.

چه زمانی باید اطلاعات بیومتریک تکمیل شوند؟

اگر تقاضای خود را به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ثبت کرده اید

می توانید اطلاعات بیومتریک خود را پس از مراحل زیر تکمیل کنید:

 • پس از پرداخت هزینه تقاضانامه و هزینه تکمیل اطلاعات بیومتریک.
 • پس از گرفتن دستورالعمل و انتخاب نوع بیومتریک

شما ترغیب می شوید تا در زودترین زمان ممکن اطلاعات بیومتریک خود را تکمیل کنید تا راحت تر بتوانید وارد کانادا شوید.

اگر تقاضای خود را ثبت کرده باشید

ممکن است نتوانید در همان زمانی که تقاضای ویزای موقت کرده اید، اطلاعات بیومتریک خود را هم تکمیل نمایید. اگر نتوانستید اطلاعات بیومتریک خود را در زمان ثبت تقاضانامه تکمیل کنید، می بایست مجددا به اداره ویزا و گذرنامه مراجعه نموده و تاریخ بعدی را ثبت کنید و در تاریخ بعدی مراجعه کنید تا اطلاعات بیومتریک تکمیل شوند.

کجا باید اطلاعات بیوتریک ارائه شود؟

شما می توانید به یکی از مراکز خدماتی بیومتریک مراجعه کنید. فرایند به جریان افتادن درخواست ویزای موقت شما، به محض رسیدن اطلاعات بیومتریک، آغاز خواهد شد.

سرویس های جمع اوری اطلاعات بیومتریک

بسیاری از درخواست های ویزای موقت نیاز به جمع آوری اطلاعات بیومتریک دارند و این اطلاعات یا از طریق مرکز تقاضای ویزا یا مراکز پشتیبانی دیگر اخذ می شوند.

 • مراکز تقاضای ویزا در سرتاسر جهان
 • شما می توانید اطلاعات بیومتریک خود را در هرکدام از این مراکز ارائه دهید و نیازی نیست که این مراکز حتما در شهر و کشوری باشد که شما اقامت دارید.
 • این مراکز خدمات دیگری نیز ارائه می دهند که به زبان محلی است.
 • مراکز خدماتی موجود در ایالات متحده امریکا و دیگر قلمروها.

برای مهاجرت به کانادا چند گروه ویزا وجود دارد . یکی از این گروه ویزاها، ویزای موقت مهاجرت به کانادا است. در این مقاله به توضیحات مفصلی در مورد این گروه از ویزاها و همین طور جزئیات آن ها می پردازیم.

ویزای اقامت موقت کانادا چیست؟

ویزاهای اقامت موقت کانادا گروهی از ویزاها است که افرادی که می خواهند در مدت زمان کوتاهی ( معمولا شش ماه یا کمتر) در کانادا اقامت داشته باشند از این ویزا استفاده نمایند. هدف از اخذ ویزای موقت به کانادا، متفاوت است. از جمله این اهداف می توان به گردشگری، تجارت، ملاقات با خانواده و مواردی از این دست اشاره نمود.

اگر شما یکی از این نوع ویزاها را دارید به این معنا است که می خواهید در مدت زمان کوتاهی در کانادا زندگی کنید. شما مجاز نیستید که از این نوع ویزا برای اخذ شهروندی  ( سیتی زنی ) در کانادا استفاده کنید و یا برای گرفتن اسناد دولتی کانادایی اقدام کنید و یا از تسهیلات شهروندی کانادا استفاده نمایید.

شما تنها مجاز هستید که برای هدف خاصی که دارید، مدت زمان کوتاهی در کانادا اقامت داشته باشید و شما نمی توانید برنامه تحصیلی یا کاری دراز مدت در کانادا داشته باشید. اگر شما یک برنامه تحصیلی ظرف مدت شش ماه یا کمتر داشته باشید، می توانید از این ویزا استفاده کنید. ولی در غیر این صورت، کار کردن برای شما مجاز نیست ( اگر بیش از شش ماه مجبور باشید برای کار کردن در کانادا اقامت داشته باشید). علاوه براین شما می بایست با مدرک و سند ثابت کنید که چه زمان به کشور زادگاه خود باز می گردید و اداره مهاجرت را می بایست متقاعد نمایید که بیشتر از این زمان در کانادا زندگی نخواهید کرد.

در چه شرایطی نیاز است که برای اخذ ویزای موقت در کانادا اقدام نماییم؟

بسیاری از مسافران نیاز به اخذ ویزای موقت دارند تا بتوانند وارد کانادا شوند. ولی چند کشورنیز هستند که تنها نیاز است که مجوز الکترونیکی مسافرتی را بگیرند تا بتوانند به کانادا وارد شوند و برخی از کشورها نیز تنها با پاسپورت و بدون نیاز به ویزا می توانند وارد کانادا شوند. ( که البته ایران از جمله این کشورها نیست).

معیارهای واجد شرایط بودن ویزاهای موقت در کانادا

برای این که بفهمید واجد شرایط اخذ ویزای موقت در کانادا هستید یا خیر می بایست معیارهای زیر را داشته باشید:

 • شما می بایست حداقل 18 سال سن داشته باشید تا بتوانید برای اخذ ویزای اولیه اقدام نمایید.
 • شما می بایست یک پاسپورت دولتی معتبر داشته باشید که حداقل یک صفحه حالی داشته باشد ( این صفحه خالی آخرین صفحه پاسپورت شما نباید باشد.)
 • همه اسناد و مدارک خود را می بایست به زبانی غیر از فرانسه و انگلیسی ترجمه و اعتبار سنجی کرده باشید.
 • تاریخچه عدم سو سابقه را ارائه بدهید و می بایست اسناد و مدارک دادگاهی را ارائه بدهید که نشان بدهد هیچ سو سابقه ای ندارید.
 • آمادگی این را داشته باشید که هزینه های ضروری را برای ویزا پرداخت نمایید.
 • در شرایط ضروری اسناد و مدارک شما باید دارای تاریخ و امضا باشند.
 • فرم درخواست ویزا را می بایست پر کنید و امضا کنید.
 • کپی های مدارک مهاجرت خود را در کشور دیگر یا در کانادا ثبت کرده باشید.
 • بودجه و هزینه کافی را داشته باشید که بتوانید مدت زمان مشخص در کانادا اقامت کنید.
 • آماده باشید تا به اداره مهاجرت احضار شوید تا اطلاعات بیومتریک شما ثبت گردد.
 • اگر کنسول گری کانادا از شما می خواهد، میبایست مدارک معاینات پزشکی خود را تکمیل کرده باشید.
 • می بایست تعهد بدهید که اقامت شما در کانادا موقت بوده و به محض اینکه مدت زمان اقامت شما در کانادا به اتمام رسید، به شهر زادگاه خود باز می گردید.
 • شما می بایست تعهد بدهید که هیچ برنامه کار یا تحصیل دراز مدتی در کانادا ندارید.

به هرحال، وابسته به انواع ویزای موقت مشا در کانادا شما می بایست مطابق با آن اپلای کنید و ممکن است مجبور باشید تا مدارک دیگر را نیز تکمیل نمایید.

انواع ویزاهای اقامت موقت در کانادا

 چند نوع ویزای موقت در کانادا وجود دارد که وابسته به اهداف شما متفاوت هستند. می توان آن ها را در گروه های زیر بیان کرد:

 • ویزای مسافرتی یا به زبان ساده تر، ویزای گردشگری کانادا ویزایی است که به شما اجازه می دهد با اهداف توریستی و گردشگری وارد کانادا شوید.
 • سوپر ویزا  نوعی ویزا است که به پدربزرگ ها ومادربزرگ ها یا والدین شهروندان کانادا ( یا افرادی که اقامت دائم در کانادا دارند) داده می شود تا فرزندان و نوه های خود را ببینند. مدت زمان اعتبار این ویزا، بیش تر از دو سال نیست.
 • ویزای رسمی یا دیپلماتیک- نوعی ویزا است که به مقامات دولتی یا دیپلمات ها داده می شود و بسیار این نوع ویزا مهم است.
 • ویزای تسهیلاتی . نوعی ویزا است که به افرادی از شهروندان کانادا داده می شود که دو ملیتی هستند و به دلایل برخی شرایط کنترل نشده نمی توانند پاسپورت کانادایی داشته باشند. برای این که آن ها بتوانند به راحتی به کانادا بیایند، کنسولگری کانادا این نوع ویزا را در قالب پاسپورت ملیت دیگر، به این افراد اعطا می نماید.
 • ویزاهای نمایندگی امور تجاری و کسب و کار این نوع ویزا نوعی ویزا است که به افراد تاجر و با کسب و کارهای مربوطه اعطا می شود که به اهداف تجاری و کاری، ملاقات های کاری، کارگاهی، کنفرانس ها یا دیگر مشاغل مرتبط، قصد ورود به کانادا را دارند.
 • افرادی که تمایل دارند برای تولد فرزندشان به کانادا مهاجرت کنند. این نوع ویزا، گونه خاصی از ویزا است که به بانوانی داده می شود که تمایل دارند فرزندشان در کانادا به دنیا بیاید. زیرا هر کودکی که در کانادا متولد شود، خود به خود سیتی زن کانادا تلقی خواهد شد.
 • ویزای اهدای عضو:این ویزا به افرادی اعطا می شود که تمایل دارند اعضای بدن خود را به شهروندان کانادا ( یا کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند) اهدا نمایند.
 • ویزاهای دومنظوره: این ویزا مخصوص افرادی است که تمایل دارند به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشند اما درخواست ویزای دائمی نیز داده اند.

برای اخذ ویزای موقت در کانادا به چه چیزی نیاز داریم:

از آن جا که این نوع ویزا، نوعی ویزای گروهی است و ویزای انفرادی نیست، نیاز است که برای اپلای کردن این ویزا، شرایط زیر داشته باشید.

 • ویزای عمومی نیاز است.
 • ویزای اختصاصی نیز نیاز است.

نیاز به ویزای عمومی برای همه انواع ویزاهای موقت

ویزاهای استاندارد کانادا، مجموعه ای از معیارها را دارند که مربوط به ویزاهای دائمی کانادا هستند.

برای اپلای کردن هر ویزای موقت کاندا شما می بایست فرم های زیر را ثبت کرده باشید:

 • شما می بایست تقاضای ویزای موقت کرده باشید.
 • می بایست فرم اطلاعات خانوادگی را پر کرده باشید.

در صورت درخواست ویزای موقت می بایست فرم های دیگر را پر کنید.

 • اظهار نامه قانونی اتحادیه حقوق مشترک
 • قانون استفاده از نمایندگی ها
 • حقوق و اختیارات افشای اطلاعات شخصی به یک فرد مشخص شده.

الزامات ویزای اختصاصی

در صورتی که شما صلاحیت سنجی شده باشید و ویزای استاندارد کانادا را داشته باشید می توانید مبتنی بر هدف خود، درخواست اخذ ویزا نمایید.

 • برای درخواست ویزای گردشگری، شما می بایست برنامه سفر به شهرهایی در کانادا را داشته باشید.
 • برای سوپر ویزا، شما می بایست از سمت فرزندان یا نو هایتان؛ دعوت نامه داشته باشید و یا این که شناسنامه فرزندان خود را ارائه دهید.
 • برای ویزای کسب و کار؛ شما می بایست اثبات کنید که شما برای یک شرکتی در کانادا کار می کنید.
 • برای ویزای دیپلماتی، شما می بایست اسناد و مدارکی داشته باشید که از نظر دولت رسمی کانادا، معتبر شناخته شده است و نشان دهد که شما به سبب وظایف قانونی و دیپلماتی خود قصد سفر به کانادا را دارید.

برای جزئیات بیشتر در خصوص اطلاعات مربوط به ویزاهای اختصاصی، توصیه می شود که راهنماهای مربوطه، دستور العمل ها و جزئیات خاص را مطالعه نمایید. با در نظر گرفتن این الزامات، اخذ ویزای موقت برای شما بسیار حائز اهمیت می شود. اگر شما احراز هویت انجام نداده باشید، ممکن است که نیاز باشد اطلاعات اضافی را در مورد کنسولگری های کانادا ثبت کنید.

چگونگی اپلای برای ویزای اقامت موقت

برای تقاضا ویزای موقت کانادا، نیاز است مراجل زیر طی شود:

دو راهکار وجود دارد که می توان برای ویزای اقامت موقت آن ها را اعمال کرد:

 • تقاضانامه های آنلاین
 • تقاضاهای شخصی

از آن جایی که درخواست تقاضانامه می بایست به صورت دیجیتالی انجام شود، توصیه بر این است که شما در صورت امکان، به صورت آنلاین اپلای کرده باشید. به هرحال حتی اگر اپلای به صورت آنلاین انجام گیرد، اگر کنسولگری نیاز به مصاحبه یا احراز هویت بیومتریک داشته باشید، شما می توانید تقاضانامه مربوطه را امضا کنید. اگر شما اپلای شخصی انجام داده باشید، می بایست تا کامل کردن این فرایند، چندبار در رفت و آمد به کنسولگری کانادا باشید.

برای فرایند تقاضانامه برای درخواست ویزای موقت می بایست مراحل خاص زیر را طی کنید.

تاییدیه شایستگی شما برای درخواست ویزای اقامت موقت برای کانادا

شما می بایست به وبسایت دولتی کانادا برای اخذ مهاجرت،مراجعه نمایید. در این وب سایت شما می بایست روی Visit کلیک کنید. زمانی که شما به این صفحه مراجعه می کنید می توانید لینک Find out if you need a visa را مراجعه کنید. پس از آن روی لینک مربوطه کلیک کنید و مستقیما اطلاعات مربوطه را به دست آورید.

شما می بایست کاملا با صداقت به پرسش ها صحبت کنید و دلایل مسافرت خود به کانادا را نیز کاملا توضیح دهید.  پاسخ های ارائه شده به پرسشنامه شما، مورد تجزیه و تحلیل قرار واهد گرفت و پس از آن تایید می شود که شما نیاز به ویزای اقامت موقت دارید یا نه. در صورتی که واجد شرایط باشید به شما ویزای موقت داده می شود و اگر نیاز به مجوز مسافرت الکترونیکی داشته باشید، به شما اعطا خواهد شد.

اگر شما واجد شرایط ویزای موقت مسافرتی باشید، می بایست دستورالعمل ها را مطالعه کنید و بدانید که چگونه برای این ویزا اپلای کنید. شما می توانید به صورت آنلاین تقاضای خود را ارائه دهید. چند پرسش را در مورد تقاضانامه ها پاسخ دهید. اگر درخواست اپلای آنلاین بدهید، برای شما آسان تر است. می بایست واجد شرایط بودن و شرایط اپلای آنلاین را مورد مطالعه قرار دهید. مراجع و چک لیست نیز به شما ارائه می شود که می بایست برای اپلای اقدام نمایید.

می بایست یک حساب کاربری ایجاد نمایید.

شما می بایست کد مرجع را ذخیره کنید و پس از آن حساب کاربری خود را در همان وبسایت کانادا باز کنید. شما می توانید حساب خود را با استفاده از جزئیات بانکی خود باز نمایید و یا از لاگین دولتی کانادا استفاده کنید. به همین ترتیب می توانید تقاضانامه خود را ارائه دهید.

ثبت تقاضانامه

شما می بایست از کد رفرنس استفاده کنید و به پاسخ های شما در مورد پرسشنامه می بایست دستیابی داشته باشید و فرم های مورد نیاز را نیز می بایست پر کنید.

منتظر به جریان افتادن تقاضای خود باشید و اطلاعات اضافی را نیز تکمیل نمایید

زمانی که تقاضانامه خود را ثبت می کنید، چیزی حدود 5 روز طول می شکد تا حساب کاربری شما راه اندازی شود. در طول چند هفته بعدی، کنسولگری کانادا، فرایند تقاضای شما را تسریع می کند. اگر ضرورت ایجاب کند، شما می توانید مصاحبه ویزای خود را تکمیل کنید و / یا اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهید.

شما می بایست مصاحبه ها را در برنامه های زمان بندی خود بگنجانید و پرسش ها را کاملا صادقانه پاسخ دهید.

پاسپورت خود را مهر کنید و پس از آن ارسال نمایید

زمانی که با درخواست ویزای اقامت موقت شما در کانادا موافقت شود، می بایست حساب کاربری آنلاین شما فعال باشد و مصاحبه های خود را تکمیل کرده باشید. مرحله بعدی، ثبت پاسپورت و مهر کردن آن است و پس از آن تقاضای شما به جریان می افتد.

اگر شما همه فرایند را به صورت آنلاین تکمیل کرده باشید، می توانید با ارسال ایمیل ، دستورالعمل های لازم را دریافت کنید و پس از آن می بایست هزینه پست را به کنسولگری پرداخت نمایید.

کنسولگری کانادا درخواست شما را به جریان خواهد انداخت و مدارک را به شما  بازخواهد گرداند. اگر این ایمیل بازگردانده شود چند روز طول خواهد کشید تا به تقاضای شما رسیدگی کنند اما اگر پیام شما پاسخ داده شود شما می توانید برای سفر به کانادا برنامه ریزی کنید.

آخرین به روز رسانی 13 آگوست 2019