سیستم اموزشی کانادا

 

سیستم آموزشی کانادا

کانادا یکی از معروف ترین کشورها در زمینه سیستم آموزشی در سطح جهان است. در سال 2015، 90 درصد از افراد تحصیل کرده در کانادا ، دارای سنین بین 25 تا 64 سال بودند و دست کم تحصیلات دبیرستان را تا مقطع دیپلم، در کانادا به اتمام رسانده بودند. 66 درصد افراد نیز دوره تحصیلات تکمیلی را در کانادا سپری نموده اند.

کانادا یکی از غنی ترین و معروف ترین سیستم های آموزشی را در سطح جهان دارد و با مدیریت فوق العاده ای اداره می گردد.

بسیاری از جنبه های سیستم آموزشی در کانادا از استانی با استان دیگر تفاوت دارد. سیستم های مدیریت آموزشی در کانادا، در دولت فدرال اداره می گردد و استاندارد آموزشی آن در سرتاسر کشور کانادا اعمال می گردد.

سیستم های آموزشی عمومی و تخصصی در کانادا وجود دارد. دولت کانادا، یارانه سنگینی را برای آموزش اختصاص می دهد که این یارانه از دوران مهد کودک تا سطوح بالای تحصیلات ادامه دارد. به طور متوسط شش درصد از یارانه کل ، صرف امور آموزشی در کشور کانادا می شود. و این به این معناست که مدیران و دولتمردان کشور کانادا، توجه فوق العاده ای به امر آموزش دارند.

سیستم های آموزشی آمزدر کانادا را می توان به سه گروه تقسیم بندی نمود:

 • اولیه
 • ثانویه
 • پس از ثانویه

آموزش خصوصی و دیگر سیستم های آموزشی مثل مدارس مذهبی نیز در همین سه سطح موجود هستند.

برنامه های آموزشی در کانادا ، از کودکی برای افراد برگزار می شود و مختص کودکان پنج سال به بالا می باشد. ( البته در شهرهای اونتاریو و کبک این گونه نیست  و در این شهرها، کودکان فرایند تحصیلی خود را زودتر از پنج سالگی آغاز می کنند. )برخی از اصول وقواعد آموزشی از استانی با استان دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از استان های کشور کانادا، رفتن یا نرفتن به مهد کودک ، امری انتخبی است. در جدول زیر بیان می کنیم که به طور معمول کودکان از چه سنی نیاز دارند تا فرایند تحصیلی خود را در مدرسه یا مهد کودک آغاز نمایند و ادامه دهند.
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که بسیاری از افراد ترجیح می دهند فرزندانشان در منزل ، تحصیل کنند و برای فرزندان خود مربیانی می گیرند تا در منزل به آن ها درس دهد که این آمار در جدول ذیل لحاظ نگردیده اند.

سن تحصیل اجباری

استان

شش تا 16 سالگی

آلبرتا

شش سالگی تا 16 سالگی

بریتیش کلمبیا

هفت سالگی تا 18 سالگی

مونیتابا

پنج سالگی تا 18 سالگی

نیو برانسویک

شش سالگی تا 16 سالگی

نیوفاندلند

پنج سالگی تا 18 سالگی

سرزمین های شمال غرب

پنج سالگی تا 16 سالگی

نوا اسکوشیا

شش سالگی تا 18 سالگی

اونتاریو

پنج سالگی تا 16 سالگی

جزیره پرنس ادوارد

شش سالگی تا 16 سالگی

کبک

هفت سالگی تا 16 سالگی

ساسکاچوان

شش سالگی تا 16 سالگی

یوکان

آموزش ابتدایی یا آموزش اولیه

همان طور که از مدارس ابتدایی می دانید، این دوره از تحصیل از مهد کودک یا کلاس اول دبستان آغاز می شود ( معمولا در سن شش تا هفت سالگی) و تا کلاس هشتم ادامه می یابد. ( معمولا سنی بین 13 تا 14 سالگی). این دوره تحصیلی معمولا از سپتامبر شروع شده و تا ژوئن ادامه می یابد.

آموزش ثانویه

همان طور که از قانون دبیرستان در دیگر کشورها و کشور خودمان اطلاع دارید، این دوره تحصیلی از کلاس نهم شروع می شود ( سنین 14 تا 15 سالگی) و تا کلاس دوازدهم ادامه می یابد ( سنین 17 تا 18 سالگی). در شهر اونتاریو، یک کلاس با عنوان کلاس 12+ نیز وجود دارد. در کبک، دانشجویان تا سن 16 سالگی در دبیرستان تحصیل می کنند. این دانش آموزان می بایست یک دوره ای تحت عنوان CEGEP را بگذرانند که یک دوره عمومی دو ساله بوده و دانش آموزانی که قصد دارند به دانشگاه بروند می بایست گواهی یا دیپلم تحصیلی پیش دانشگاهی خود را نیز احراز نمایند.

دوره آموزشی پس از ثانویه

کانادا یک شبکه گسترده ای از کالج ها و دانشگاه ها را دارند که بهترین سیستم آموزشی در سراسر جهان داشته و بهترین امکانات آموزشی را به دانش جویان و دانش آموزان خود ارائه می دهد.

کانادا دارای برنامه های دانشگاهی تنظیم شده و شناخته شده ای است که در سطح بین المللی کارایی دارد و هم در نواحی شهری و هم در نواحی روستایی امریکا ، در سراسر قومیت ها و ملیت ها کارایی دارد.

مدارک اعطا شده به دانشگاه های کانادا ، از سمت دانشگاه های دیگر در سراسر جهان به کانادا داده شده است. به این معنا که دانشگاه های کانادا، توسط بسیاری از دانشگاه های دیگر در سطح جهان، تحت تقدیر قرار گرفته است.

سال تحصیلی دانشگاه ها معمولا از سپتامبر شروع شده و تا آوریل یا می نیز ادامه دارد.

دوره تحصیلی یک ساله دانشجویان در دانشگاه های کانادا، از دو ترم تشکیل شده است. بسیاری از موسسات و دانشگاه ها، امکان انتخاب واحد را به دانشجویان می دهد. البته دانشجویان از ترم سوم امکان انتخاب واحد را دارند . یعنی پس از گذراندن دو ترم تحصیلی ، از ترم تابستان می توانند خودشان واحد انتخاب کنند و به ادامه تحصیل بپردازند.

معمولا گفته می شود که دانشجویان، می بایست برنامه مطالعاتی خود برای ورود به دانشگاه را یا در سپتامبر و یا در ژانویه تنظیم نمایند.

برنامه های تحصیلی دانشجویان، در طی سال نیز در جریان بوده و بساری از دانشجویان قادر هستند تا دوره تحصیلی خود را در اواسط سال نیز آغاز نمایند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی

دانشجویان بین المللی امکان این را دارند که انتخاب کنند برنامه های تحصیلی شان به چه زبانی ارائه شود. دانشجویان بین المللی از میان دو زبان انگلیسی و فرانسوی یک زبان را انتخاب می کنند و دوره تحصیلی به زبان انتخابی آن ها ، برایشان ارائه می گردد. بسیاری از موسسات دانشگاهی، دستورالعمل های مربوطه را به هر دو زبان ارائه می دهند و دانشجویان نیازی ندارند که برای فراگیری زبان دوم، به موسسات آموزشی زبان مراجعه کنند ولی الزاما باید به یکی از زبان های انگلیسی و فرانسوی مسلط باشند.

در بسیاری از ایالت ها و استان های کشور کانادا، زبان اصلی که در سطح مدرسه و دانشگاه تدریس می شود، زبان انگلیسی است. آموزش به زبان فرانسوی نیز در کانادا رایج است البته رواج آن به گستردگی زبان انگلیسی نیست. زبان رسمی هر شهری از کانادا، چه فرانسه باشد و چه انگلیسی، زبان دیگر نیز معمولا در سنین اولیه کودکان،به کودکان آموزش داده می شود تا بچه ها از همان سنین کودکی به زبانی غیر از زبان رسمی شهر خود نیز مسلط باشند.

در کبک، دانشجویان معمولا نیاز دارند که تا زمانی که مقطع دبیرستان را به اتمام میرسانند، کلیه دوره های تحصیلی را به زبان فرانسه سپری نمایند. چند مورد استثنا وجود دارد و این استثنائات بیان می دارد که می بایست کودک تحت شرایط خاصی به زبان انگلیسی آموزش ببیند.

 • در صورتی که مادر یا پدر کودک، تحصیلات ابتدایی خود را درکانادا و به زبان انگلیسی گذرانده باشند.
 • در صورتی که خود کودک یا خواهر و برادر وی، بخش عمده ای از دوران تحصیلی خود را در کانادا و به زبان انگلیسی گذرانده باشد. ( یا این که مادر یا پدر کودک هر دو شهروند کانادایی باشند).
 • در صورتی که مادر یا پدر کودک پس از 26 آگوست سال 1977 در کبک زندگی و تحصیل کرده باشند  در این شرایط، کودک امکان این را دارد که به زبان انگلیسی آموزش ببیند. ( و یا این که مادر یا پدر کودک شهروند کانادایی باشند).

علاوه براین، کودکانی که والدینشان، تحت اقامت موقت در کبک هستند نیز می توانند به زبان انگلیسی آموزش ببینند. ( مثلا به دلیل مجوز شغلی یا تحصیلی)

به هرحال، معمولا گفته می شود که تازه وارد ها به شهر کبک کانادا، می بایست فرزندان خود را به گونه ای آماده کنند که بتوانند در مدارس فرانسه زبان به تحصیل خود ادامه دهند. به هرحال ، مدارس خصوصی که در شهرها و استان ها و ایالت های مختلف کانادا فعالیت می کنند، همواره به زبان انگلیسی نیز می توانند برنامه های تحصیلی خود را ارائه دهند.

بنابراین اگر شما در شهر کبک قصد ادامه تحصیل فرزندان خود را دارید و به دلایلی متمایل نیستید که کودکان به زبان فرانسه آموزش ببینید می توانید از مدارس خصوصی موجود در سطح شهر کبک استفاده نمایید.

کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزشی را در سطح جهان دارد.

از دوران دبستان گرفته تا دانشگاه ها و دانشکده های مختلف، کانادا حرف اول را در جهان می زند.

مدارس زبان در کانادا نیز نقش مهمی در ارتقا زبان فرانسه و انگلیسی دانشجویان و دانش آموزان ایفا می نماید.

مدارس کانادایی همه فرهنگ ها و علایق را با هر پیش زمینه ذهنی پوشش می دهد.

افرادیکه در کاناداتحصیل می کنند می توانند ادعا داشته باشند که بهترین وبا کیفیت ترین دوران تحصیل را گذرانده اند. همچنین کلیه سیستم آموزشی کانادا در تلاش است تا به سلایق فرهنگی و بین المللی افراد نهایت احترام را بگذارد و آن ها را آماده کند تا وارد فعالیت های حرفه ای و تخصصی خود شوند.

در مقایسه با دیگر کشورها و ایالت های مختلف امریکا، اذعان می شود که ترکیبی از هزینه های شهریه و هزینه های زندگی در کانادا، بسیار مناسب تر از کشورهای دیگر است.

در کانادا بیش از 300000 دانشجوی بین المللی تحصیل می کنند و این آمار همواره رو به رشد است. در صورتی که شما پذیرش ورود به کانادا را در دوران تحصیل خود گرفته باشید، می توانید مجوز تحصیل در کانادا را نیز اتخاذ نمایید.

البته در نظر داشته باشید که تحصیل در کانادا یکی از شاهراه های اصلی برای اخذ اقامت دائم در کانادا به شمار می رود.

در میان مدارس و دانشکده های معتبر کانادا جستجو کنید.

موسسه ، مدرسه یا دانشگاهی را پیدا کنید که بتوانید به بهترین نحو در آن بدرخشید. هیچ تفاوتی ندارد که هدف از تحصیل خود را چه چیزی تعریف می کنید.

کانادا می تواند برای شما یک دانشگاه باشد. بهترین موسسه یا دانشگاه را انتخاب کنید و با خیال راحت در آن دانشگاه پذیرش بگیرید . البته داشتن مجوز تحصیل و یا اقامت موقت در کانادا برای اخذ پذیرش در دانشگاه مربوطه امری الزامی است.

ویزای کانادا برای انجام امور تحقیقاتی و دانشجویی

داشتن ویزای تحقیقاتی کانادا به شما کمک می کند تا بهترین موسسات دانشگاهی کانادا را برحسب نیازهای خود بشناسید. از این موسسه های تحقیقاتی می توانید به نحوی استفاده کنید که کیفیت دانشگاه و یا دانشکده های موجود در کانادا، سنجیده شود.

برحسب نیازهای تحصیلی خود، یک موسسه یا دانشگاه را برگزینید.

ویزای کانادا، به شما کمک می کند تا برحسب نیازهای مطالعاتی و تحصیلاتی خود ، بهترین موسسه یا دانشگاه را انتخاب کنید. می توانید با داشتن یک ارزیابی رایگاه در مدارس و دانشکده های کانادایی، تطابق این مدارس را با رشته و تخصص و حتی علایق خود بسنجید و پس از آن دست به انتخاب بزنید. ایده ها و اهداف شخصی خود را به بهترین نحو در نظر بگیرید و در صدر اولویت های خود قرار دهید. با استفاده از الگوریتم های پیشرفته مبتنی بر روش های تحقیقاتی می توانید بهترین مدرسه یا موسسه یا دانشگاه کانادا را انتخاب نمایید.

انتخاب صحیح مدرسه یا موسسه در کانادا به شما کمک می کند که بتوانید هزاران دانشجو را در دانشگاه یا دانشکده مورد علاقه خود در کانادا بیابید و با آن ها معاشرت و گفتگو داشته باشید تا سطح دانش و آگاهی خود را روز به روز ارتقا بخشید.

یکی از شاهراه های اصلی برای اخذ ویزای دائم در کانادا، تحصیل در کانادا است.

فردی که در مقطع تحصیلات تکمیلی در کانادا آموزش می بینید و یا برای تحصیل در دوران دانشگاه ، کانادا را به عنوان محل تحصیل انتخاب می کند، در اصل راهکار اصلی را برای گرفتن مجوز اقامت دائم در کانادا را نیز برگزیده است.

برنامه های متعددی وجود دارد که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا تقاضای اخذ مجوز مهاجرت دائم نمایند. در بسیاری از موارد، بدون دستیابی به موقعیت شغلی، امکان این که کارمندان کانادا مجوز دائم بگیرند وجود ندارد.

علاوه براین، دانشجویان بین المللی که کانادا را برای تحصیل انتخاب نموده اند می بایست:

 • بیشتر از بیست ساعت در هر هفته را در مدرسه یا دانشگاه مربوطه تحصیل کنند و یک دانشجوی تمام وقت باشند.
 • مجوز کار کردن پس از فارغ التحصیلی را دریافت نمایند و مدت زمان تحصیل خود را نشخص نمایند. به این ترتیب برنامه های مربوط به تحصیل خود را نیز می بایست به صورت موفقیت آمیزی تکمیل نمایند و به  این ترتیب به دانشجویان اجازه داده می شود تا سال های بیشتری پیش از اخذ مجوز اقامت دائم در کانادا، در کانادا زندگی کنند.
 • به همراه آوردن نامزد رسمی یا همسر به کانادا، این راهکار یک راهکار برای اخذ مجوز کار کردن تمام وقت در کانادا است که به فرد اجازه می دهد برای کارفرمای خود به صورت تمام وقت کار کند.
 • آوردن فرزندان برای تحصیل در کانادا و پرداخت شهریه آن ها به ارز رایج کانادا.
 • دارا بودن شرایط اقامت دائم در کانادا، مطابق آن چه که در سیستم مهاجرت کبک ثبت شده است ( و یا هر سیستم آموزشی مهاجرتی انتخابی شما.)

مراحل اخذ اقامت دائم در کانادا در ذیل آورده شده است:

 • تحقیق در مورد مدارسی که ویزای کانادا اعطا می نمایند.

مراکز تحقیقاتی کانادا که ویزای کانادا اعطا می نمایند به شما کمک می کنند تا بهترین موسسات آموزشی را مطابق با نیازهای خود انتخاب نمایید. این مراجع، جزئیات موسسات آموزشی را به خوبی ارائه می دهند و اطلاعات به روز شده ای را در خصوص موقعیت مکانی هر موسسه، هزینه مربوطه و برنامه های آن به شما پیشنهاد می کند.

یافتن مدارس و موسسات مطابق با علایق و استعداد های شما

این برنامه به شما گزارشاتی رابه صورت رایگان ارائه می دهد که برای شخص شما بیان گردیده اند و مدارس و دانشگاه  های مربوطه را مطابق با اهداف و انتظارات خود انتخاب نمایید. با استفاده از الگوریتم های پیشرفته می توانید به هزاران دانشجو دسترسی داشته باشید تا از تجربیات آن ها استفاده نموده و فعالیت های تحصیلی خود را ارتقا بخشید.

دانستن اخبار جدید در خصوص برنامه های تحصیلی و مطالعاتی در کانادا

اخبار جدید در خصوص برنامه های مطالعاتی کانادا، روی هر جنبه از مفاهیم و مطالعات در کانادا متمرکز است و این اخبار به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد.

آماده سازی برای برنامه های مهاجرتی و همچنین اطلاع از آخرین و به روز ترین اخبار و  تحلیل ها به شما کمک می کند تا به بهترین نحو برنامه تحصیلی خود را در کانادا سازمان دهی نمایید.

شما می توانید  اخبار جدید را به صورت ماهانه و در قالب ایمیل دریافت نمایید.

مرحله 2: اخذ پذیرش از موسسات کانادایی

زمانی که شما یک برنامه مطالعاتی خاص را برای خود ترتیب می دهید، یک لیست کوتاهی از برنامه های مطالعاتی خود تنظیم کنید و نیازهای خود را در قالب آن برنامه بیان نمایید. این برنامه ، فرایندهای متفاوتی را ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا دستورالعمل های مربوطه را در کانادا فراگیرید.

مرحله 3: اعمال یک مجوز مطالعاتی در کانادا

زمانی که شما برای تحصیل در کانادا و در یک موسسه خاص برنامه ریزی می کنید می توانید مجوز مطالعاتی را در کانادا بگیرید. یک مجوز مطالعاتی ، یک مستند تحصیلی برای شما به حساب می رود. شهروندان و پناهندگان کانادا به افراد خارجی اجازه می دهد تا برای یک دوره زمانی مشخص؛ در کانادا تحصیل کنند. علاوه براین ، نیاز به نامه موافقت تحصیلی نیز دارید. یک تقاضانامه برای اخذ مجوز تحصیلی، ضروری است تا اداره ویزا و مهاجرت در کانادا، با درخواست شما موافقت به عمل آورد و پس از آن شما می بایست شهریه خود را پرداخت کنید و هزینه های روزمره خود را برای زندگی در کانادا پوشش دهید.

سرگرمی های مطالعاتی وجود دارند که به چشم اندازهای دانشجویان کمک می کند و دانشجویان بین المللی و فارغ التحصیلات می توانند پس از فارغ التحصیلی مجوز سکونت در کانادا را از سیستم مهاجرتی کانادا به راحتی دریافت نمایند. شما می توانید ثبت نام کنید و برنامه ها و ابزارهای سفارشی سازی شده و منابع موجود در برنامه تحصیلی خود را نیز ارزیابی نمایید.

مرحله 4: برنامه تحصیلی خود را تکمیل کنید و یک مجوز کاری باز برای خودتان سازماندهی نمایید.

زمانی که شما در حال تحصیل در کانادا هستید مهم است که موقعیت تحصیلی خود را در کانادا حفظ نمایید. شما می توانید مجوز تحصیلی خود را بازسازی نمایید و براساس آن مجوز تحصیلی اقدام به اخذ ویزای دائم برای سکونت در کانادا داشته باشید. پس از آن، برنامه تخصیلی شما تکمیل شده و به راحتی می توانید درخواست اخذ ویزای دائم در کانادا را داشته باشید.

مجوز شغلی به شما اجازه می دهد تا بتوانید در کانادا به شغل مورد علاقه خود دست یابید و مشغول به کار شوید. می توانید برنامه ریزی تحصیلی و برنامه ریزی شغلی خود را به موازات با هم انتخاب نمایید و در طول این دوره حداکثر سه ساله، برای اخذ ویزای دائمی اقدام کنید.

بنابراین پس از تکمیل یک دوره تحصیلی سه ساله یا چهار ساله می توانید خود را فارغ التحصیل بدانید و شایسگی این را داشته باشید که به مدت سه سال ، یک مجوز شغلی را کسب نمایید و پس از آن به فرد اجازه داده می شود تا در کل، شش سال در کانادا اقامت داشته باشد.

مرحله 5: تبدیل به یک مقیم دائمی در کانادا شوید.

افرادی که یک مدرک یا دیپلم در کانادا می گیرند می توانند براساس تجربیات حرفه ای و شغلی خود در کانادا اقدام کنند و گزینه های مهاجرتی خود را براساس برنامه های استانی و دولتی و فدرال موجود در دولت کانادا تنظیم نمایند. شما می توانید براساس گزینه های ارزیابی مهاجرت در کانادا، برنامه های خود را سازمان دهی کنید و بیشتر از 80 برنامه وجود دارد که موقعیت اقامت دائم در کانادا را برای شما فراهم می آورد.

حتی اگر شما در فرم مربوطه ثبت نام کرده باشید، می توانید پیش از اطلاع رسانی اطمینان حاصل کنید که شایستگی مهاجرت به کانادا را دارید یا خیر.

به خاطر داشته باشید که برخی چیزها ممکن است در زندگی شما تغییر کند  و برنامه های جدیدی نیز ممکن است برای شما اتفاق بیفتد که کلا برنامه های یپشین را به هم بریزد. ب ادر نظر گرفتن تغییراتی که ممکن است در زندگی فردی، شغلی و تحصیلی شما پیش بیاید و همین طور در نظر گرفتن شایستگی های شغلی، می توانید برنامه های خود را سازمان دهی نمایید.

افرادی که در کانادا به ادامه تحصیل می پردازند معمولا در سه گروه زیر طبقه بندی می شوند:

 • افرادی که مجوز تحصیل در کانادا را دارند. راهکار استاندارد برای تحصیل در کانادا این است که مجوز تحصیل در کانادا را داشته باشید.

تعداد دانشجویان بین الملل که در کانادا در حال تحصیل هستند روز به روز در حال افزایش است.

مجوز تحصیلی یک سندی است که برای مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادایی ارائه شده و به آن ها اجازه می دهد که با وجود داشتن ملیت خارجی ، در مدت زمان محدودی به تحصیل در کانادا بپردازند.

بسیاری از دانشجویان بین الملل وجود دارند که نیاز به مجوز تحصیلی و تحصیل در کانادا دارند.

به منظور تحصیل در کانادا در هر سطحی، یک فرد با ملیت خارجی معمولا نیاز دارد تا برای دریافت مجوز تحصیلی در کانادا ، اپلای کند. به هرحال ، شرایط متفاوتی برای شهروندان و دانشجویان خارجی فراهم است که می بایست الزاما این مجوز را داشته باشند.

معیارهای شایستگی

به منظور این که شایستگی شما برای ثبت درخواست برای مجوز تحصیلی در کانادا سنجیده شود شما نیاز دارید تا  چشم انداز دانشجویی خود را ارتقا بخشید.

 • اخذ نامه توافق از موسسات آموزشی تعیین شده به منظور ثبت تقاضا برای مجوز شغلی.
 • اثبات این که شما پشتیبانی مالی کافی برای پوشش دهی شهریه تحصیلی خود در سال اول تحصیل را دارید. و همین طور می توانید هزینه های زندگی خود را نیز به راحتی تقبل کنید و با آسودگی خاطر و بدون نگرانی از وضعیت مالی به راحتی به کشور زادگاه خود بازگردید.
 • اخذ مجوز تحصیل  و توافق دانشگاه کبک. در صورتی که شما تمایل دارید که در دانشگاهی مثل مونترال و یا دانشگاهی دیگر در استان کبک به تحصیل خود ادامه دهید، نیاز دارید که این مجوز را دریافت کرده باشید.
 • شما نمی بایست هیچ گونه سو سابقه ای در پرونده تان داشته باشید. متقاضی نمی بایست هیچ گونه پیش زمینه قضایی و جرمی داشته باشد چون در این صورت امنیت کشور کانادا به خطر افتاده و ممکن است از ورود وی به استان ها و ایالت های مختلف کشور کانادا جلوگیری به عمل آید.
 • شما می بایست در سلامت کامل به سر ببرید. معمولا از شما در خواست می شود تا گواهی معاینات پزشکی خود را به متقاضیان ارائه دهید تا از سلامت جسمانی شما اطمینان حاصل آید.
 • توافق اداره مهاجرت را به گونه ای کسب نمایید و تعهد بدهید که پس از پایان مدت زمان مجوز تحصیلی خود کانادا را به مقصد کشور زادگاه خود ترک خواهید کرد.

متقاضی ممکن است نیاز داشته باشد تا اسناد و مدارک ذیل را در اداره مهاجرت ثبت نماید:

 • پاسپورت هر متقاضی ضروری است و نیاز است که هر عضو از خانواده متقاضی ، پاسپورت خود را در اداره مهاجرت ثبت و ضبط نماید.
 • دو تصویر از پاسپورت برای هر متقاضی ضروری است و هر عضو از خانواده متقاضی می بایست دو تصویر از پاسپورت را تهیه کرده و در اختیار اداره مهاجرت قرار دهد. در این تصویر از پاسپورت می بایست نام کامل و تاریخ تولید ثبت شده باشد.
 • یک فوتوکپی از گواهی ازدواج متقاضی ( در صورت متاهل بودن) می بایست ضمیمه مدارک تحویلی به اداره مهاجرت شود.
 • هر سند اضافی که اداره ویزا و مهاجرت درخواست نماید می بایست تحویل اداره مکور گردد.

همراهی اعضای خانواده

هر فردی که متقاضی در خواست مجوز تحصیل در کانادا است، ممکن است تمایل داشته باشد تا به همراه یکی از اعضای خانواده اش به کانادا مهاجرت نماید. بنابراین اعضای خانواده نیز می بایست درخواست اقامت موقت در کانادا بدهند.

در صورتی که همسر یا نامزد دارید، ایشا ن نیز می بایست مجوز شغلی باز در کانادا داشته باشند و یا این که فرزندان نیز می بایست مجوز بگیرند تا بتوانند در مدارس ابتدایی یا مقاطع بالاتر در کانادا به ادامه تحصیل بپردازند.

اپلای مجوز تحصیلی

زمانی که شما معیارها و شایستگی های مربوطه را برای اخذ مجوز تحصیلی در کانادا داشته باشید، می توانید که برای درخواست مجوز تحصیلی اپلای کنید.

فرایند اپلای مجوز تحصیلی را می توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت مکتوب دنبال نمایید.

 درخواست مجوز تحصیلی مکتوب را نیز می توانید از کشورهاییی غیر از کانادا درخواست بدهید و ثبت نام نمایید.

مهم است که فورا پس از دریافت نامه موافقت، برای اخذ مجوز تحصیلی اپلای نمایید. زمان اپلای برای مجوز تحصیلی متفاوت است و متقاضیان می بایست از بروز تاخیر در پاسخگویی در روزها و زمان های کاری شلوغ  و پر ازدحام اداره مهاجرت آگاهی کامل داشته باشند. ( به ویژه در طی ماه های تابستان)

شما می بایست براوردی از مجوزهای تحصیلی در هر کشور داشته باشید.

پشتیبانی مالی

متقاضیانی که درخواستس اخذ مجوز تحصیلی ار در کانادا دارند می بایست به اندازه کافی پول به همراه بیاورند و اطمینان حاصل کنند که این پول ، هزینه های زندگی و شهریه را در سال اول تحصیل، پوشش خواهد داد. آن ها نیاز دارند تا منابع مالی را به خوبی بشناسند و به پشتوانه این منابع مالی برنامه های تحصیلی و زندگی خود را صورت دهند.

جدول زیر راهنمایی های کاملی در خصوص میزان پولی که می بایست به همراه داشته باشید به شما خواهد کرد.

همه شهرها به استثنا کبک

 

هزینه شهریه به اضافه 10000 دلار برای یک دوره تحصیلی دوازده ماهه ( یا 833 دلار در هر ماه)

دانشجو تنها

4000 دلار برای یک دوره تحصیلی 12 ماهه ( یا 333دلار برای هر ماه)

برای هر عضو خانواده که قصد همراهی با دانشجو را دارد

3000 دلار برای یک دوره تحصیلی 12 ماهه به ازای هر کودک در هر سنی( یا 255 دلار برای هر ماه)

برای هر فرد اضافی در خانواده

در کبک ، الزامات مالی برای دانشجویان ، متفاوت است.

علاوه براین هزینه های شهریه نیز برای دانشجویان بین المللی مطرح بوده و بودجه های مربوطه را مستقل از موقعیت دانشجو، پوشش خواهد داد.

هزینه های کلی مورد نیاز

 

6.377 دلار

یک نفر زیر 18 سال

12.750 دلار

یک نفر ب اسن هجده سال یا بیشتر

18.702 دلار

دو نفر هجده ساله یا بیشتر

17137 دلار

یک نفر با سن بیشتر از 18 سال و یک نفر با سن کمتر از 18 سال

20.950 دلار

دو نفر با سن بیشتر از 18 سال و یک نفر با سن کمتر از 18 سال

22.611 دلار

دو نفر با سن بیشتر از 18 سال و دو نفر با سن کمتر از 18 سال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای سیستم آموزشی کانادا نسبت به دیگر کشورها

آیا شما به تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید؟ مسلما کانادا یکی از بهترین گزینه هایی است که برای تحصیل در خارج از کشور به ذهنتان می آید. کانادا نه تنها یکی از بزرگ ترین کشورهای جهان است بلکه یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل است. یکی از مزایای حائز اهمیت در سیستم آموزشی کانادا ، گسترده بودن این سیستم است و چندین مزیت اصلی را می توانیم برای  تحصیل در کانادا برشماریم. ارزیابی آموزشی منحصر به فرد دانشجویان در دانشگاه های کانادا انجام گرفته  و دانشجویان می بایست مهارت مقاله نویسی را در خود گسترش دهند و به همین ترتیب آگاهی کاملی از محیط اجتماعی کانادا می بایست داشته باشد.

دانشجویان می بایست به قوانین مذهبی مدارس و دانشگاه ها احاطه کامل داشته باشند و پیش از این که برای تحصیل در کانادا اپلای کنند می بایست از شرایط شهریه دانشگاه ها اطلاع داشته باشند.

 1. ارزیابی های آموزشی منحصر به فرد مخصوص دانشجویان

بدون شک، ارزیابی ویژگی ها و روش های منحصر به فرد آموزشی به گونه ای کنترل شده و معنادار در سیستم آموزشی کانادا انجام می گیرد. به هرحال، استراتژی های متفاوت و انواع متفاوت از ارزیابی های دانشجویی در کانادا انجام می گیرد. ( روش های ارزیابی مثل پرسس نامه ها، کوئیزها، تست ها و آزمون های ورودی به مقاطع مختلف). ارزیابی های منحصر به فردی برای سنجش دانش دانشجویان در کالج های مختلف کانادا وجود دارد که میزان ابداعات و خلاقیت های دانشجویان را می سنجد. برای جلوگیری از ایجاد کمبود ها و نواقص در دانشگاه های کانادا، بسیاری از دوره های آموزشی در این کشور به صورت عملی برگزار شده و کالج ها و دانشگاه های کانادا ، نیاز دارند تا دانشجویانی را ثبت نام کنند که دانش و مهارت مقاله نویسی را برای انجام تکالیف و پروژه ها و تزهای خود داشته باشند. مطابق با نظرات مایکل آر فیشر، انجام پروژه ها و روش های تحقیقاتی یک روش یادگیری و ارزیابی مهم برای دانشجویان است. توسعه مهارت ها و شیوه های یادگیری نیز به دانشجویان کمک می کند تا مهارت های خود را گسترش دهند و بتوانند در ارزیابی های انجام شده در کالج ها و دانشکده ها به نمره موفقیت آمیزی دست می یابند. به عبارت دیگر، دانشجویان کانادایی در مقاطع اولیه و ثانویه ، ترغیب می شوند که به صورت مستقل در فرایندهای فکری و ذهنی ، عمل کنند و خلاقیت و موفقیت بیشتری نیز در این زمینه ها کسب نمایند. بنابراین، ارزیابی آموزشی در کانادا، به دانشجویان کمک می کنند تا  با دیدی وسیع و باز به گسترش فعالیت های آکادمیک دانشگاهی کمک کنند و به صورت خلاقانه در دانشگاه نقش ایفا نمایند.

 1. محیط اجتماعی گسترده و دو زبانه

از آنجایی که در کانادا دو زبان رسمی وجود دارد ( انگلیسی و فرانسوی) دانشجویان بین المللی ، این شانس را دارند که انتخاب کنند به چه زبانی می خواهند به تحصیلات خود ادامه دهند. شکی در این نیست که در دنیای معاصر، هر فردی نیاز دارد تا زبان دوم را بیاموزد تا بتواند موقعیت های شغلی و تحصیلی خود  را ارتقا دهد. در نتیجه، برای دانشجویان نیز یادگیری زبان های جدید و صحبت کردن به زبان های جدید تبدیل به امری چالش برانگیز شده است. بنابراین، سیستم آموزشی کانادا، چنین محیط و پلت فرمی ایجاد کرده است که دانشجویان بین المللی به راحتی در این محیط بتوانند مهارت های زبانی خود را تقویت کنند. گذشته از این ، دانشجویانی که برای تحصیلات به کانادا مهاجرت کرده اند برای رفع نیازهای روزمره خود از قبیل خرید یا هرچیز دیگر، نیاز دارند که با افراد متفاوتی تعامل داشته باشند و برای این که این تعاملات به نحو احسن انجام بگیرد می بایست به خوبی به زبان دوم مسلط باشند. محیط اجتماعی انحصاری و متنوع حاکم بر کانادا، ریسک ناملایمات و ناعدالتی را تا حدی پایین آورده است. علاوه براین وجود مهاجران و دانشجویان بین المللی، جز لاینفکی از جامعه کانادا می باشد. از سوی دیگر، دانشجویان بین المللی می توانند هم به زبان رسمی کانادا و هم به زبان خودشان در سیستم آموزشی کانادا صحبت کنند. از سوی دیگر، دانشجویان بین المللی نیاز به برقراری ارتباطات مثبت و تاثیر گذار با دنیای خارج نیز دارند و به ویژه ، توسعه کانادا و رسیدن به اهداف سیاسی و اجتماعی کانادا ، منوط به تعاملات با کشورها و فرهنگ های دیگر است و این امر نیز باعث می شود تا دانشجویان ترغیب شوند تا زبان دوم را به خوبی فراگیرند. بنابراین دولت کانادا دانشجویان بین المللی را ترغیب می کند که در فرایندهای آموزشی گام موثر بردارند و همواره به صورت به روز ، به فعالیت های تحصیلی و آموزشی خود ادامه دهند و به اصطلاح از دنیا عقب نمانند.

 1. دانشکده های مذهبی

شاید در بسیاری از جوامع و فرهنگ ها، مذهب نقش پروپاگاندا داشته باشد و بنا به دلایل مذهبی و تعصبات مربوط به آن بسیاری از دانشجویان و حتی والدین دانشجویان ، تمایلی نداشته باشند که فرد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خود مهاجرت نماید.

علاوه براین ممکن است، عواملی باعث شود که والدین دانشجویان بترسند که دانشجو در زمان مهاجرت به کشور دیگر، کلیه فرهنگ، آداب و سنن و اعتقاد دینی و مذهبی خود را از دست دهد و تحت تاثیر محیط آکادمیک حاکم بر آن کشور قرار گیرد.

در کانادا برای همه دانشجویانی که مذاهبی به غیر از مذهب رسمی کانادا دارند، احترام قائل شده و بودجه ای برای مدارس و مراکز فرهنگی مذهبی موجود در کانادا اختصاص داده می شود. علاوه براین سیستم آموزشی کانادا، امنیت دانشجویان با فرهنگ ها و پیش زمینه های مذهبی گوناگون را تضمین می نماید . برای مثال دانشجویان کاتولیک ممکن است تحصیل در مدرسه یا دانشگاه کاتولیک که با نام Calgary شناخته می شود را انتخاب کنند و دانشجویان  مسلمان ، در مدرسه B.C Muslim یا ISNA high school تحصیل نمایند. همه این موسسات، روی باورهاو اعتقادات مذهبی تاکید دارند و دانش تخصصی و حرفه ای در خصوص مذاهب و فرهنگ ها و موقعیت های اجتماعی ادیان مختلف، به دانشجویان ارائه می دهد. همچنین دانشکده ها و مدارسی نیز در کانادا وجود دارند که متعلق به مذهب پروتستان است از جمله این مدارس و دانشکده ها می توان به مدرسه Burkevale در اونتاریو اشاره نمود. علاوه براین، علی رغم پیش زمینه های فرهنگی و مذهبی هر دانشجو می تواند مناسب ترین مکان یا شهر برای کار، تحصیل یا زندگی را در کانادا انتخاب نماید.

 1. شهریه های پایین دانشگاه های کانادا در مقایسه با دانشگاه های دیگر

لازم به ذکر است که هزینه های مربوط به شهریه همواره برای دانشجویان، بحث بسیار قابل توجهی بوده است و نقش بسیار حائز اهمیتی در انتخاب دانشگاه یا موسسه محل تحصیل دارد.

مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا، علی رغم ارتقا سطح کیفی فعالیت های آموزشی ، امکانات قابل توجهی برای پرداخت هزینه های شهری به دانشجویان بین المللی تخصیص می دهد.

از دیرباز، افراد تحصیل کرده ای که دوران تحصیل خود را در کانادا سپری کرده اند اذعان داشتند که کانادا به نسبت کشوری است که زندگی و تحصیل در آن به مراتب پر هزینه است ولی دلیل هزینه بر بودن آن این است که چه تحصیل و چه سکونت در کانادا ، استانداردهایی فراتر از استانداردهای جهانی دارد. به هرحال واقعیت این است که بسیاری از افراد ساکن در کانادا معتقد هستند که کیفیت زندگی در کانادا، علی رغم پر هزینه بودن ، از استانداردهای جهانی فراتر است و فرد می تواند با رفاه نسبتا کامل به کار و تحصیل و زندگی در کانادا بپردازد و داشتن چنین زندگی با چنین کیفیتی در کشوری غیر از کانادا، به مراتب هزینه های بیشتری را در برخواهد داشت. ( کشورهایی مثل امریکا، فرانسه یا انگلستان )

در کانادا ، برابری حقوق انسانی و برابری نژادی و مذهبی را به راحتی می توان مشاهده نمود. به عبارت دیگر، سیستم آموزشی کانادا در تلاش است تا دانشجویان را حتی از نظر مالی نیز پشتیبانی نماید.

در مقاله فوق، چند مزیت برای سیستم آموزشی کانادا  در مقایسه با کشورهای دیگر بیان شد. دانشجویان بین المللی، انتظار دارند که ارزیابی های آموزشی منحصر به فردی در این دانشگاه انجام بگیرد که این ارزیابی ها شامل کیفیت مقالات و پایان نامه ها، محیط اجتماعی متفاوت و دو زبانه، وجود مدارس یا کلاس های مبتنی بر مذهب در دانشگاه ها و هزینه های شهریه نسبتا پایین تر از کشورهای دیگر است. بنابراین، هر زمان که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتید، بیشتر روی کانادا فکر کنید.