دانشگاه یورک

تاریخچه: دهه 1950، زمان تغییر در فرایند آموزش

در اواخر دهه 1950، تغییر و تحول فراوانی در فرایند آموزش رخ داد. دوره هیجان انگیزی در تاریخ در دهه 1950 وجود دارد که انقلاب تحصیلات تکمیلی در کانادا فراهم شد. بسیاری از دانشجویان، پیش از این نیز به دانشگاه می رفتند. در حقیقت ثبت نام در دانشگاه و ادامه تحصیل در دانشگاه، به چند دهه پیش بر می گردند که رشد بی سابقه ای داشتند. دانشجویان در دانشگاه ها ثبت نام کردند و دانشجویان شاهد ارتباط بین آموزش موسسات ثانویه و پیشرفت در زمینه های اقتصادی و علمی می باشد. استدلال ها حاکی بر این است که اولین بار قمر مصنوعی و ماهواره فضایی شوروی در این دانشگاه فرستاده شد و رقابت های جنگ سرد در میان علوم و فناوری های پیشرفته انجام گرفت. در این شرایط، زمان زمان تغییر بود و موج وسیعی از برنامه های گسترده به دانشگاه ها سرازیر شد و دانشگاه ها رشد یافتند. البته در کنار این موضوع، بسیاری از دانشگاه ها تضعیف شدند و تنها راه حل جایگزین، این بود که دانشگاه های جدیدی افتتاح گردند و از این رو دانشگاه یورک متولد شد.

تولد دانشگاه یورک

یورک در سال 1959 تاسیس گردید و بزرگترین رسالت این دانشگاه توسعه واقعی علم و صنعت بوده و به ویژه برنامه ریزی هایی برای این دانشگاه انجام گرفته که آینده را تضمین نماید.

پس از مباحثات بسیار زیادی که در هیئت مدیره دانشگاه یورک انجام گرفت تصمیم بر این شد که برای دانشگاه، یک منطقه اقامتی نیز در نظر گرفته شود و به این منطقه اقامتی گلندون گفته می شد که به صورت پاره وقت کار می کرد و دانشجویان با پیش زمینه های تحصیلی متفاوت و شرایط اقتصادی و اجتماعی در این ناحیه اقامتی زندگی می کردند. کمپ های شهرنشینی بزرگی در مجاورت دانشگاه یورک قرار گرفت که 7000 تا 10000 دانشجو در این کمپ ها زندگی می کردند و امروزه به عنوان کمپ کیل شناخته می شوند.

منطقه کیل به عنوان یک مکان ایده آل برای زندگی شناخته می شوند زیرا اعتقاد بر این است که بیشتر جمعیت در تورنتو، در ناحیه شمال غربی مستقر می باشند و بدین ترتیب به نواحی پر ترافیک نیز دسترسی دارند. برآوردها حاکی از این است که در سال 1980، 7000 دانشجو در دانشگاه ثبت نام کردند. تعداد ثبت نام کنندگان در سال بعد به 15000 نفر هم رسید. به هرحال ، در سال 1980، حدود 25000 دانشجو در دانشگاه یورک تحصیل می کردند. در این سال، تمرکز اصلی یورک روی آموزش لیبرال در زمینه های هنر و علوم بود و در اواخر دهه 60 ، سه دانشکده اصلی در دانشگاه یورک تاسیس گردید: دانشکده تربیت مدرس، دانشکده مهندسی و دانشکده پزشکی.

تمرکز اصلی دانشگاه یورک روی آموزش حرفه ای رشته های مهندسی و رشته پزشکی است که در برنامه های استراتژیک یورک انعکاس داده شده است.

دانشگاه یورک در امروز

امروزه، سومین دانشگاه بزرگ کانادا در زمینه تحقیقات علمی و بین رشته ای، دانشگاه یورک است.

ما 25 مرکز تحقیقاتی مشارکتی و بین رشته ای داریم که در زمینه ها و علوم مختلف سمعی و بصری، علوم  تاریخی و مطالعات سیاسی، بهداشت، محیط زیست، تغییرات اقلیمی و رسانه های دیجیتال فعالیت می کند. ما ده دانشکده داریم که5000 رشته در این دانشکده ها تدریس می شوند و بیشتر از سه میلیون نفر هر ساله از کتابخانه های دانشگاه یورک بازدید می کنند. زندگی اجتماعی و فرهنگی در یورک، بیانگر این است که یورک یکی از ثروتمندترین شهرها در کانادا است و بیشتر از 300 کلوب دانشجویی و سازمان دانشجویی در این شهر برگزار می شود.

خانواده بزرگ دانشگاه یورک، شامل بیش از 300000 گروه می شوند که این گروه های بزرگ در زمینه های اقتصادی، تجاری، هنرهای زیبا، سیاست عمومی، حقوق، علوم، آموزش، تاریخ، جرم شناسی، علوم محیط زیست،روانشناسی و مواردی از این دست کار می کنند.

یورک، شهرت و اعتبار گسترده ای در سرتاسر جهان پیدا کرده است و بیش از 200 دانشگاه بین المللی با این دانشگاه مشارکت داشته و دانشجویان بین المللی از 178 کشور جهان جذب این دانشگاه می شوند.

رهیافت های متمایز و همکارانه ای در سرتاسر جهان وجود دارند که دانشجویان را برای فعالیت های آینده آماده می کنند و نگرش های جدید و نو و راه حل های مبدعانه ای برای مقابله با چالش ها به آن ها می دهند.

دید تحقیقاتی در دانشگاه یورک

یورک در زمینه تحقیقات و فناوری، با تعهدات بسیار زیادی کار می کند. تعهدات قوی در این دانشگاه وجود دارد که ارزش های مشترک را به اشتراک می گذارد و این ارزش ها شامل  ارتقا عدالت اجتماعی می شود که ما تحقیقات خود را در این زمینه ادامه می دهیم و در تلاش هستیم تا فهم بهتری از شرایط انسان و دنیا در پیرامون خود به دست آوریم و اطلاعاتی را به کار بگیریم که این اطلاعات فعالیت های گسترده اجتماعی ما را تضمین نمایند. تحقیقات انجام شده هسته اصلی و مرکزی در ارزش های سازمانی است که به دانشگاه نفوذ یافته و مبنای اصلی محیط آموزشی و آکادمیکی این دانشگاه را می سازد.

برنامه ریزی برای ارتقای روش های تحقیقاتی

روش های تحقیقاتی گسترده ای وجود دارند که باعث می شوند روش های تحقیقاتی به صورت گسترده، رشد و ارتقا یابند.

هم برنامه های آکادمیکی دانشگاه و هم گسترش روش های تحقیقاتی همه و همه به عنوان هدف کلیدی دانشگاه ها به شمار می آیند و روش های تحقیقاتی در این جا، پایه و اساس مطالعات مربوطه می باشند.

دانشگاه یورک، به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی و جامع شناخته می شود که باعث می شود اهداف ما گسترش یابند. برنامه های تحقیقاتی استراتژیکی یورک، نگرش های استراتژیکی را برای توسعه روش های تحقیقاتی ارائه می دهند. برنامه های جدید دانشگاه یورک برای ارتقا روش های تحقیقاتی بسیار موثر می باشند. روش های برنامه ریزی و منابع گسترده با هدف گسترش روش های تحقیقاتی فعالیت می کنند و باعث رشد و گسترش فعالیت های اساتید می شود.

آقای رابرت هاک، رئیس تحقیقات و نوآوری دانشگاه یورک اذعان داشت که: من از گروه های کاری PIERکمال تشکر و قدردانی را دارم که در سال تحصیلی 2015 -2016 به نحو احسن فعالیت داشته است. برنامه هایی که برای گسترش فعالیت های علمی انجام می شوند نقش اصلی و اساسی در رشد و گسترش روش های تحقیقاتی در یورک دارند که فعالیت های خلاقانه و مبدعانه را شکل می دهند.

برنامه تحقیقات استراتژیک در سال های 2018-2023

دانشگاه یورک، رهبر و راهنمای روش های تحقیقاتی در مرزهای بین المللی است. روش های تحقیقاتی ما در شش روش زیر به این صورت بیان می گردند:

 1. پیشرفت تحقیقات اساسی و دانش های انتقادی
 2. تجزیه و تحلیل فرهنگ و خلاقیت
 3. ساختن زندگی های سالم در جوامع سالم
 4. کاوش و بازجویی مرزهای گسترده علم و فناوری
 5. کارآفرینی مبدعانه

با گذشت زمان، پنج زمینه تحقیقاتی گسترش یافته اند که باعث افزایش رشد تحقیقات و موفقیت های روز افزون می شوند:

 1. فرهنگ های دیجیتال
 2. بهداشت فردی و بهداشت اجتماعی
 3. آینده مطلوب
 4. ادغام علوم مربوط به هوش مصنوعی در جامعه
 5. تعامل عمومی برای جهانی عادلانه و پایدار

دانشکده های دانشگاه یورک

 1. دانشکده هنرهای لیبرال و مطالعات حرفه ای
 2. دانشکده مطالعات مربوط به محیط زیست
 3. دانشکده هنر، رسانه های دیجتال و طراحی
 4. دانشکده تربیت مدرس
 5. دانشکده یا کالج گیلندون
 6. دانشکده تحصیلات تکمیلی
 7. دانشکده بهداشت و سلامت روان
 8. دانشکده حقوق
 9. دانشکده بازرگانی
 10. دانشکده علوم
 11. دانشکده فنی و مهندسی

به منظور اپلای در دانشگاه یورک شما به مدارک ذیل نیاز خواهید داشت:

 1. آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات مدارک تحصیلی قبل
 2. پرداخت هزینه application fee
 3.  ارائه رزومه معتبر
 4. ارائه توصیه نامه و امضای آن
 5. ارائه انگیزه نامه و امضای آن

نمرات آزمون های زبان برای اپلای در دانشگاه یورک:

حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون زبان تافل اینترنتی یا IBT براساس رشته های مختلف متفاوت بوده و عبارت است از : 80-79 و 91-90 و 100

حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون زبان آیلتس براساس رشته های مختلف متفاوت بوده و عبارت است از: 5و6و 7و 7.5

در این بخش به صورت مفصل به توضیحاتی در مورد رشته های مختلف دانشگاهی در دانشگاه یورک می پردازیم.

رشته حسابداری:

تحصیل در یکی از بهترین دانشکده های حسابداری کانادا در مقطع کارشناسی ارشد آرزوی هر دانشجوی علاقمند به رشته حسابداری است تا بتواند قابلیت های خود را در جهان به ظهور برساند. از جمله مزایای دانشکده حسابداری دانشگاه یورک، می توان به قدرت تصمیم گیری منطقی بالای دانشجویان در انتخاب واحدها و زمان کلاس ها اشاره نمود و همین طور دانشکده حسابداری دانشگاه یورک از قوانین و مقررات مالی خاصی تبعیت می نماید. با تمرکز روی یادگیری عمیق، دانشکده حسابداری دانشگاه یورک، سازمانی را آماده سازی کرده است که محصوص فارغ التحصیلات بوده و در زمینه های مختلف حسابداری به صورت حرفه ای کار می کنند.

دایره ارتباط با دانشجویان در دانشکده حسابداری دانشگاه یورک، وابسته به پیش زمینه آکادمیکی کار کرده و شما را مجاز می دارد که در گرایش های متفاوت رشته حسابداری به ادامه تحصیل بپردازید.

دیپلم حسابداری مقدماتی یا DIAc برای فارغ التحصیلانی ارائه می شود که در موسسات دانشگاهی غیر کانادایی تحصیل کرده اند و پیش تقاضاهایی برای ادامه تحصیل نیاز دارند. دانشجویانی که دارای دیپلم حسابداری مقدماتی هستند می توانند در ترم تابستان نیز تحصیل کنند. دانشجویان مدیریت بازرگانی نیز می توانند مدرک تحصیلی را از دانشگاه کانادا اخذ نمایند و در ترم پاییز به ادامه تحصیل بپردازند.

فارغ التحصیلانی که در برنامه پیشرفت دانش و اطلاعات خود در زمینه های مختلف حسابداری موفق بودند می توانند در دو برنامه اصلی این رشته، به صورت تخصصی فعالیت داشته باشند. این زمینه ها عبارتند از: مالیات بیمه- مدیریت مالی.

رشته های پیشرفته در زمینه مدیریت

برنامه های تحصیلی مربوط به هر زمینه تحصیلی برای هر دانشجو فراهم است و بسته به علایق گسترده دانشجویان در سطح کاری متفاوت، متفاوت می باشد. هر دانشجو قادر است که با برنامه های فارغ التحصیلی، در ارتباط باشد و با استفاده از این برنامه هادر مورد آینده خود برنامه ریزی کند.

در اواخر دهه 1980 و 1990، تغییرات زیادی در محیط کسب و کار اتفاق افتاد که باعث شد مدارک مدیریت MBA نیز در این دانشگاه ارائه گردد و می بایست دانش مدیریتی در این دانشگاه به روز شود و مهارت های مربوط به ای نرشته نیز در محیط های کارگاهی و در سیستم های اطلاعاتی، مدیریت مسائل مربوط به بانوان و ... نیز پیشرفت یابد.

دانشکده مدیریت دانشگاه یورک، به ترغیب دانشجویان و فارغ التحصیلان می پردازد و در تلاش است تا توسعه های گسترده ای در حرفه دانشجویان و فارغ التحصیلان ایجاد نماید. این برنامه ها، بخش مهمی از فعالیت های دانشجویان و فارغ التحصیلان را ارائه می دهد. در سال 1994، دانشکده مدیریت دانشگاه یورک، مدارک MBA را برای فارغ التحصیلان ارائه داد و این امکان را به دانشجویان داد که دانش و مهارت های خود را همواره ارتقا دهند و به روز رسانی نمایند. توسعه و گسترش برنامه های اعتبار سنجی شده ارائه گشته در این دانشگاه بسیار منحصر به فرد بوده و در کل امریکای شمالی، هیچ موسسه مشابهی وجود ندارد. در مقایسه با دانشکده های مدیریت دیگر دانشگاه ها، می توان به این امر اشاره نمود که پشتیبانی های تحصیلی بیشتری در دانشکده مدیریت دانشگاه یورک انجام می شود و دوره های انتخابی مدیریت MBA در این دانشگاه به صورت تمام وقت (13 هفته ای) یا پاره وقت ( 6 هفته ای ) می باشد.

رشته مردم شناسی و علوم اجتماعی

برنامه های ارائه شده در رشته مردم شناسی و علوم اجتماعی دانشگاه یورک، توجه گسترده ای روی پرورش افراد متخصص دارد. اعضای این دانشکده رنج وسیعی از مهارت های آکادمیک و فعالیت های مربوط به پروژه های تحقیقاتی را در دست خود دارند. بسیاری از افراد به صورت حرفه ای در خارج از فعالیت های آکادمیک خود در دانشگاه کار می کنند. تاکید برنامه های مربوطه روی تحقیقات عملی و تئوری و ترکیبی از این تحقیقات است که به صورت انتزاعی بیان گشته و فعالیت های سیاسی و مردم شناسی را در سطوح متفاوتی از موقعیت های مذهبی و محلی ارائه می دهد. این برنامه با هدف پروراندن و آموزش و پرورش دانشجویان برای داشتن مهارت های شغلی و حرفه ای کار می کند و فعالیت های آکادمیکی و مشاغل ملی و بین المللی و حرفه ای خود را در بیرون از فعالیت های آکادیمی خود به خوبی ارائه می دهد.

هسته اصلی دوره های ارائه شده در این رشته مربوط به دانش پایه رشته علوم اجتماعی و مردم شناسی است که روش های متدولوژی نوینی را ارائه داده و فعالیت های آکادمیکی و تاریخی گسترده ای را در رشته مردم شناسی ارائه می دهند. تاکید اصلی روی گسترش مهارت های تحقیقاتی در این بخش بسیار مورد بحث می باشد. دوره های انتخابی، با تحلیل تغییرات و پیچیدگی های زندگی اجتماعی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت بوده و در محدوده وسیعی از دیدگاه مدیران این دانشگاه قرار دارد. زمینه های کاری به ویژه در دوره های مربوط به مقطع دکترا، دانشجویان را در بخش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار مستعد تحویل جامعه می دهد.

جریان ها و تخصص های مربوط به این رشته

 • سیستم های اطلاعاتی
 • دانش و گسترش علوم سیاسی
 • شناسایی و احراز هویت و امور مربوط به آن

مقاطع موجود در این رشته در دانشگاه یورک

در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی و مردم شناسی دانشگاه یورک، شما 5 ترم تحصیلی می گذرانید که بخشی از این پنج ترم، دوره های کارآموزی شما و بخشی از آن برنامه های تحصیلی و کلاس ها و دوره های مربوط به این رشته می باشد.

شما در رشته مردم شناسی و علوم اجتماعی در دانشگاه یورک، به صورت تمام وقت تحصیل خواهید کرد و برای اپلای در این رشته، حداقل نمره تافل کاغذی شما باید 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی شما 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 می بایست باشد.

ددلاین برای اپلای دانشجویان علاقمند به این رشته در دانشگاه یورک در تارخی 15-12-2019 می باشد.

در مقطع دکترا مدت زمان تحصیلی شما 6 سال بوده و می بایست دوران کارآموزی و دوران تحصیل و آزمون جامع دکترا را بگذرانید.

دوره تحصیلی در مقطع دکترا در این دانشگاه به صورت تمام وقت بوده و حداقل نمره آزمون تافل کاغذی برای اپلای در مقطع دکترای این رشته در این دانشگاه 600، حداقل نمره آزمون تافل اینترنتی 100 و حداقل نمره آزمون آیلتس 7.5 می باشد.

ددلاین برای اپلای در رشته علوم اجتماعی و مردم شناسی در دانشگاه یورک در تاریخ 15-12-2019 است.

تاریخ و هنر

برنامه مطالعاتی رشته های تاریخ و هنر روی میراث فرهنگی کانادا متمرکز بوده و هنرهای بصری نیز بسیار در این امر نقش دارند.

ما دوره هایی را در دانشگاه یورک ارائه می دهیم که منبع هنرهای تجسمی دارند.

دانشجویان پاره وقت به ویژه دانشجویانی که تجربه کارهای هنری دارند را تشویق می کنیم که برای اپلای در این رشته در دانشگاه یورک اقدام نمایند. تا جایی که امکان دارند دانشجویان می بایست خودشان را آماده کنند تا در صورت ضرورت به صورت تمام وقت به تحصیل در این دانشگاه بپردازند. به این معنا که می بایست حداقل در اولین سال تحصیلی خود تحصیل را به صورت تمام وقت ادامه دهند و پس از آن شاید اختیار داشته باشند که بین پاره وقت و تمام وقت یکی را انتخاب کنند.

جریان ها و تخصص ها

شما می بایست یک محدوده خاصی از موضوعات مطالعاتی را انتخاب کنید که این موضوعات شامل تاریخ معماری و هنر، نظریه های تئوری و نویسندگی می شود و دانشجویان می بایست آمادگی حضور در گالری ها و موزه ها را داشته باشند.

ما یک دیپلم یک ساله را در زمان تحصیل به شما ارائه می دهیم. داشنجویان ممکن است تمایل داشته باشند که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس را در زمینه سیاست های فرهنگی اخذ نمایند.

مدارک ارائه شده

کارشناسی

طول مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته تاریخ و هنر در دانشگاه یورک، 5 ترم بوده و دانشجویان قادر هستند که هم به صورت تمام وقت و هم به صورت پاره وقت به تحصیل خود ادامه دهند.

حداقل نمره مورد نیاز در آزمون تافل کاغذی برای ورود به رشته تاریخ و هنر در دانشگاه یورک، 600 بوده و حداقل نمره مورد نیاز در آزمون تافل اینترنتی برای ورود به رشته تاریخ و هنر در دانشگاه یورک، 100 و حداقل نمره مورد نیاز در آزمون آیلتس 7.5 است.

تاریخ هنر و فرهنگ بصری

برنامه های مربوط به دکترا در رشته تاریخ هنر و فرهنگ بصری در دانشگاه یورک، شانس تحقیق، آموزش و توسعه حرفه ای را به شما ارائه می دهد و شما می توانید در منابع تحصیلی خود به صورت منحصر به فرد بدرخشید.

در برنامه دکترا، هر کدام از زمینه های تحصیلی به صورت کلی مد نظر بوده و دانشجویان ممکن است روش های تحقیقاتی و زمینه های فرهنگی را به صورت موضوعات و رهیافت های بین رشته ای به خوبی مطالعه نمایند. چهار زمینه تحصیلی در این بخش بیان شده که برای آموزش و تحقیق در دانشکده تاریخ هنر دانشگاه یورک مد نظر بوده و دانشجویان برنامه های عملی و تئوری را در این دانشگاه می گذرانند.

هدف از برنامه های ارائه شده، آماده سازی دانشجویان برای ورود به مشاغل مربوط به تارخی هنر و دانشگاه ها و آکادمی ها است که می توان زمینه ورود به گالری ها و موزه ها را نیز فراهم آورد.

 • شما شانس ورود به نمایشگاه ها را در مرکز شهر تورنتو خواهید داشت. بسیاری از نمایشگاه ها بین المللی بوده و به راحتی می توانید در این نمایشگاه ها بدرخشید.
 • این برنامه برای فارغ التحصیلان ارائه شده و می توانید انتخاب شعلی را در زمینه های متفاوت آکادمی یا بخش فرهنگی داشته باشید که این شغل مربوط به مهارت های تحصیلی و مهارت های آموزشی شما می باشد.
 • این برنامه دانشجویان مقطع کارشناسی را مجاز می دارد که با اعضای دیگر دانشکده ها همکاری داشته باشند.

جریان ها و تخصص ها

 • هنرهای بومی و هنرهای مربوط به کانادا
 • مطالعات آموزشی و موزه شناسی
 • مطالعات معماری
 • هنر معاصر و مدرن

مقاطع ارائه شده

دکترا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در این رشته در دانشگاه یورک 6 سال بوده و به صورت تمام وقت می توانید در این دانشگاه تحصیل کنید. حداقل نمره تافل کاغذی برای ورود به این رشته، 600 حداقل نمره تافل اینترنتی برای ورود به این رشته 100 و حداقل نمره آیلتس برای ورود به این رشته 7.5 است.

دد لاین اپلای برای این رشته 15-02-2020  می باشد.

هنر و رسانه های دیجیتال

برنامه های ارائه شده مخصوص همه دانشجویان بوده و علایق عمومی را در سطوح متفاوت تحصیلی پوشش می دهد.

مدرک MBA دانشگاه یورک و مدرک کارشناسی در زمینه هنر و رسانه، منحصر به کانادا بوده و هیچ موسسه دیگری وجود ندارد که بتواند چنین مدرکی در این رشته ها به دانشجویان خود اعطا نماید.

مطالعات آسیا شناسی در دانشگاه یورک

مرکز تحقیقاتی دانشگاه یورک در زمینه تحقیقات آسیا شناسی، بسیار فعال بوده و مدرک فارغ التحصیلی را در رشته آسیا شناسی ارائه می دهد که در مقاطع تحصیلی متفاوت نیز دانشجو می پذیرد.

رشته تحصیلی آسیا شناسی، رشته شناخته شده ای بوده و نیاز است که دانشجویان حداقل اطلاعات مورد نیاز را در مورد آسیا داشته باشند و چشم انداز علایق آن ها و تخصص آن ها مشخص شده باشد.

برنامه های تحقیقاتی بین رشته ای برای بسیاری از دانشجویان ارائه شده و یک مساله چالش برانگیز به شمار می آید. موقعیت های شغلی برای دانشجویان این رشته می بایست تضمین شده باشد و این موقعیت های شغلی می بایست به بهبود شرایط فعلی آسیا کمک کند.

بیولوژی

سیستم مطالعاتی مربوطه شامل سازمان ها و نیروهای انسانی می شود. دانشگاه یورک امکانات در دست اقدام و پیشرفته ای در زمینه تحقیقات مولکولی و طیف شناسی و توده شناسی ارائه می دهد و همه علاقمندان به این رشته را ترغیب می کند که برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام نمایند.

زمینه های تحقیقاتی ارائه شده در این دانشگاه شامل ساختار مولکولی و فعل و انفعالات مولکولی، ژنوم ها و تجزیه تحلیل پروتئومیکس، فیزیولوژی ، بیولوژی و مطالعات اکوسیستمی و نوروبیولوژی می شود.

جریان ها و تخصص ها

 • فیزیولوژی حیوانی
 • اکولوژی و ارزیابی
 • بیولوژی مولکولی و سلولی

دوره های تحصیلی رشته بیولوژی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا موجود بوده و دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت نیز در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته بیولوژی در دانشگاه یورک دو سال به طول انجامیده و دانشجویان می بایست به صورت تمام وقت در این رشته به تحصیل خود ادامه دهند. حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون تافل کاغذی 577، حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون تافل اینترنتی 90-91 و حداقل نمره آیلتس مورد نیاز 7 می باشد.

ددلاین برای اپلای در این رشته در دانشگاه یورک در تاریخ 15-02-2020 است.

دکترا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در رشته بیولوژی در دانشگاه یورک بین 4 تا 6 سال است. دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت و یا پاره وقت در این دانشگاه در مقطع دکترا تحصیل کنند.

حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون تافل کاغذی 577 و حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون تافل اینترنتی 90-91 و حداقل نمره مورد نیاز برای آیلتس 7 می باشد.

ددلاین برای اپلای در مقطع دکترا در رشته بیولوژی دانشگاه یورک در تاریخ 15-02-2020 است.

مدیریت کسب و کار

این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه یورک ارائه می شود و توصیه می شود که برای اطلاعات بیشتر به وبسایت این دانشکده مراجعه فرمایید.

تحلیل فرایند کسب و کار

اولین بار در کانادا رشته ای به نام تحلیل فرایند کسب و کار ارائه گردید این رشته در مقطع کارشناسی نیز ارائه شده و ابزار و تکنیک هایی به دانشجویان می دهد که به صورت تخصصی اطلاعات مربوطه را جمع آوری کنند و تصمیم گیری نمایند.

با افزایش اهمیت تحلیل کسب و کار، استعداد تحلیل و تغییر شکل دادن داده های بزرگ نیز رو به رشد رفت.

زمینه اصلی این برنامه های مطالعاتی، مربوط به دانشجویانی است که روی مسائل تحقیقاتی تمرکز دارند و معمولا نیاز است که دانشجویان پروژه هایی را اخذ کنند که در دوره های دوازده هفته ای بتوانند با شرکت های دیگر همکاری داشته باشند.

مدرک کارشناسی ارشد در رشته تحلیل کسب و کار، یک برنامه تحصیلی یک ساله تمام وقت است که برای دانشجویان طراحی شده و ابزارها و تکنیک های تخصصی کسب و کار را به دانشجویان ارائه می دهد. همه دانشجویان می بایست این دوره تحصیلی را به صورت کامل بگذرانند.

مدیریت کسب و کار و مدیریت محیط زیست

برنامه های مشترکی در خصوص مطالعات مربوط به محیط زیست ارائه شده است که چشم اندازهای متفاوت را ارائه داده و ابزارها و مهارت های گسترده ای را برای دانشجویان مدیریت بازرگانی و محیط زیست مشخص می نماید. این برنامه در حدود 12 هفته در سازمان ها و یا نمایندگی های مربوطه انجام گرفته و هدف این دوره تمرکز روی دوره های محیط زیست است.

 • دانشجویان دانشگاه یورک، مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را می تواند در این دانشگاه سپری کنند و دوره تحصیلی خود را تکمیل نمایند.

چگونگی اپلای در این رشته

چگونگی اپلای در این رشته

 • برای اطلاعات بیتشر با بخش مطالعات و محیط زیست به شماره 416-736-5252 دانشکده تماس حاصل نمایید .
 • برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارک فارغ التحصیلی تکمیل شده در زمینه مدیریت MBA و دریافت گواهی نامه با بخش مربوطه به شماره 416-736-5060 تماس حاصل فرمایید.

شیمی

برنامه های رشته شیمی، روی محدوده گسترده ای از تحقیقات و مطالعات متمرکز است که در زمینه های تحلیلی، بیولوژیکی، غیر ارگانیک، ارگانیک، فیزیک و شیمی تئوری موجود بوده و به صورت تخصصی اطلاعاتی در مورد شیمی اتمسفریک، طیف شناسی و توده شناسی، فعل و انفعالات بیو مولکولی و علوم مواد ارائه می دهد.

برنامه های مطالعاتی موجود، محققان و دانشجویان را ترغیب می کند که در زمینه هایی مثل شیمی اتمسفریک و طیف شناسی و توده شناسی و فعل و انفعالات بیومولکولی تحقیق و مطالعه بیشتری داشته باشند.

متقاضیان برای این رشته می بایست هرچه سریع تر تقاضای خود را ثبت کنند و تا آخرین مهلت ددلاین با قوانین مربوطه موافقت نموده باشند.

جریان ها و تخصص ها

 • شیمی تحلیلی
 • شیمی اتمسفری
 • شیمی بیولوژیکی
 • شیمی غیر ارگانیک
 • طیف شناسی و جرم شناسی
 • سنتز ارگانیک
 • شیمی تئوری وفیزیک

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

در یک دوره دوساله، دانشجویان قادر هستند هم به صورت تمام وقت و هم به صورت پاره وقت در این رشته و در این دانشگاه به تحصیل بپردازند. ددلاین برای ثبت درخواست متقاضیان در تاریخ 15-03-2020 می باشد. حداقل نمره تافل کاغذی برای ورود به این رشته 550، حداقل نمره تافل اینترنتی 79-80 و حداقل نمره آیلتس برابر با 6.5 می باشد.

دکترا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در رشته شیمی در دانشگاه یورک، 4 سال بوده که دانشجویان می بایست به صورت تمام وقت به تحصیل خود ادامه دهند. حداقل نمره تافل کاغذی برای مقطع دکترا در رشته شیمی دانشگاه یورک، 550 و حداقل نمره تافل اینترنتی 79-80 و حداقل نمره آیلتس، 6.5 است.

سینما و رشته های مربوط به رسانه

در مقطع کارشناسی ارشد سینما و رشته های رسانه، دانشجویان برنامه های تحصیلی دو ساله را می گذرانند تا به اهداف حرفه ای و آکادمیک خود دست یابند. محدوده وسیعی از دوره های انتخابی مورد نیاز است تا دانشجویان به مهارت و دانش لازم برای این رشته برسند و یا مهارت ها و دانش قبلی خود را ارتقا بخشند.

در مقطع دکترای رشته سینما و رسانه، رهیافت های تاریخی و نظری فراوانی نقش دارند که تعیین کننده تنوع چارچوب های مطالعاتی و چشم اندازهای فرهنگی و مدل های هیستیریوگرافیک می باشند.

این برنامه های بین رشته ای مبتنی بر انسان شناسی به دانشجویان کمک می کنند که اطلاعات جامع و کاملی از سینما و رسانه و تاریخ مربوط به آن به دست آورند. تحقیقات ضروری و مهارت های آموزشی در این رشته در حال گسترش بوده و دانشجویان با استفاده از فرهنگ های غنی تحقیقاتی، در دانشگاه ها به بحث و مطالعه و تحقیق پرداخته و مشارکت خوبی با دفاتر فرهنگی خواهند داشت. تحقیق، آموزش و مشارکت با کنفرانس های بین المللی، همه و همه باعث شدند تا توسعه های حرفه ای و آکادمیکی انجام گیرد و این ها همه المان های کلیدی در تحصیل در حداقل چهار سال می باشند.

دوره مطالعاتی دکترا و رسانه، دانشجویانی را می سازند که در زمینه های آکادمیکی و تحقیقاتی سینما و مطالعات رسانه، مشغول به کار شوند و زمینه های فرهنگی و ارتباطی مرتبط را نیز شکل دهند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در رشته سینما و رسانه، در دانشگاه یورک پنج ترم تحصیلی به طول می انجامد و دانشجو مختار است که به صورت تمام وقت یا پاره وقت به تحصیل بپردازد. ددلاین نهایی برای اپلای در این رشته و در این دانشگاه، در تاریخ 15-01-2020 بوده است.

حداقل نمره تافل کاغذی برای تحصیل در رشته سینما و رسانه در دانشگاه یورک، 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی، 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 است.

دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در رشته سینما و رسانه در دانشگاه یورک در حدود 4-6 سال به طول می انجامد و دانشجو می تواند براساس خواسته خود، به صورت تمام وقت یا پاره وقت به تحصیل بپردازد. حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع دکترا در رشته سینما و رسانه در دانشگاه یورک، 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی برای پذیرش در مقطع دکترا در رشته سینما و رسانه در دانشگاه یورک، 100  و حداقل نمره آیلتس 7.5 می باشد.

مهندسی شهرسازی

برنامه کارشناسی دانشگاه یورک در مهندسی شهرسازی، دپارتمان های متفاوتی را درگیر می کند که زیرساخت های انعطاف پذیری داشته و چالش های بسیاری را در آینده ارائه خواهد داد.

برنامه مقطع کارشناسی در مهندسی شهرسازی، پیش زمینه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به حساب می آید که  دانشجویان به صورت تخصصی در یک یا چند زیر رشته می توانند تحصیل و مطالعه کنند. مهندسی شهرسازی و مهندیس محیط زیست، مهندسی منابع آب و مهندسی منابع حمل  و نقل از جمله زیر شاخه های این رشته می باشند.

در مواجه با رشد سریع جمعیت جهان، تغییر شرایط آب و هوایی و الگوهای اقلیمی، موضوعاتی غیر قابل انکار می باشند و پیامد این تغییرات، مطالعه و آموزش در مهندسی شهرسازی است که تمرکز اصلی آن روی توسعه پایدار ازطریق استفاده از مواد تجدید پذیرو بازیافتی می باشد. دپارتمان های مربوطه، تاکید اصی روی طراحی زیرساخت های شهری دارند که شرایط آب و هوایی گسترده ای برای آن ها فراهم است و به خوبی با زیرساخت های مربوطه شناخته می شوند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شهرسازی در دانشگاه یورک، دو سال به طول انجامیده و به صورت تمام وقت یا پاره وقت، دانشجویان می توانند به تحصیل خود ادامه دهند. ددلاین برای اپلای در این رشته و در این دانشگاه 15-02-2020 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه یورک، 577 و حداقل نمره تافل اینترنتی برای پذیرش در رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه یورک، 90-91 و حداقل نمره آیلتس، 7 میباشد.

دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در رشته مهندسی شهرسازی دانشگاه یورک، 4 سال بوده و دانشجویان چه در ترم پاییز وچه در ترم زمستان می توانند به صورت تمام وقت یا پاره وقت ، براساس موقعیت خود به تحصیل ادامه دهند. ددلاین نهایی برای اپلای در این رشته در ترم پاییز برای همه متقاضیان در تاریخ 15-02-2020 و ددلاین نهایی برای اپلای در این رشته در رشته در ترم زمستان برای همه متقاضیان در تاریخ 08-05-2019 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شهرسازی در دانشگاه یورک، 577 و حداقل نمره تافل اینترنتی 90-91 و حداقل نمره آیلتس 7 می باشد.

فرهنگ و ارتباطات

برنامه های تحصیلی ارائه شده در زمینه فرهنگ و ارتباطات دانشگاه یورک روی فعالیت های نظری و عملی فرهنگ و ارتباطات متمرکز است.

این برنامه بیانگر مشارکت گسترده بین یورک وریرسون می باشد و این برنامه ها امکانات و منابعی را برای دانشگاه ها به اشتراک می گذارد. فعالیت های منحصر به فردی در اونتاریو انجام شده و این برنامه ها روی کار حرفه ای و آکادمیک متمرکز است. شما شانس آزموند ابعاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را دارید و فضای خصوصی و امنیت، همگرایی صنایع و ارتباطات متقابل و رسانه های جدید نیز بسیار موثر می باشند.

زمینه های تحقیقاتی شامل نظریه های ارتباطی و فرهنگی، سیاست های فرهنگی و قوانین، تاریخ رسانه و فرهنگ، سیاست های ارتباطی و استراتژیکی و اقتصاد سیاسی رسانه و تحلیل فناوری و جهانی سازی نیز درا ین رشته بسیار موثر می باشد.

دانشجویان مقطع کارشناسی این رشته، فرایندها و پروسه ها و تکنولوژی های جدیدی را شکل می دهند که ارتباطات معاصر فرهنگی را نیز می توانند شکل دهند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ارتباطات و فرهنگ ، به صورت تمام وقت 5 ترم و به صورت پاره وقت 10-12 ترم تحصیلی به طول می انجامد. و همانطور که گفته شد دانشجویان هم می توانند به صورت تمام وقت و هم به صورت پاره وقت، بسته به شرایط خود در این رشته و در دانشگاه یورک به تحصیل بپردازند.

ددلاین نهایی برای همه متقاضیان این رشته در تاریخ 15-03-2020 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فرهنگ و ارتباطات در دانشگاه یورک، 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 می باشد.

دکترا

برنامه تحصیلی به صورت تمام وقت در مقطع دکترا در رشته ارتباطات و فرهنگ در دانشگه یورک، 15-18 ترم و به صورت پاره وقت 18 ترم می باشد. و همان طورکه گفته شد دانشجویان می توانند بسته به شرایط خود به صورت تمام وقت یا پاره وقت در مقطع دکترا در این رشته و در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

ددلاین برای پذیرش در این دانشگاه در ترم پاییز و برای همه دانشجویان در تاریخ 15-03-2020 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع دکترا در رشته ارتباطات و فرهنگ در دانشگاه یورک 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 می باشد.

طراحی

برنامه تحصیلات تکمیلی مربوط به طراحی در یک دوره تمام وقت دو ساله ارائه می شود که این برنامه ها مبتنی بر روش های تحقیقاتی و چالش های پیش رو برای طراحی بوده است. این دانشگاه، دانشجویانی را می پروراند که بتوانند با استفاده از ابزارهیا موجود در دست خود طراحی ها را به بهترین نحو انجام دهند و موضوعات مربوط به فناوری، رسانه ، مردم شناسی و اطلاعات را گسترش دهند. این دانشگاه، کارشناسانی را وارد بازار کار می کند که در زمینه های طراحی، تحقیقات گسترده ای انجام داده اند و هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری در این زمینه آموزش دیده اند.

برنامه ارائه شده توسط این دانشگاه، قویا متمرکز روی طراحی مطالعاتی و دوره های طراحی بوده است که مبنای مطالعات گسترده تحقیقاتی و طراحی به شمار می آید.

برنامه های موجود، رهیافت های گسترده ای برای دانشجویان علاقمند فراهم می کند که بتوانند به صورت نظری و تحقیقاتی در طراحی ها نقش داشته باشند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته می توانند تحصیل کنند و تنها می توانند به صورت تمام وقت به تحصیل خود در این رشته ادامه دهند. تحصیل به صورت تمام وقت در این رشته 5 ترم به طول انجامیده و حداقل نمره تافل کاغذی 600، حداقل نمره تافل اینترنتی 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 می باشد.

رسانه های دیجیتال

برنامه های مقطع کارشناسی در رشته رسانه های دیجیتال، زمینه ای را فراهم می کند تا دوره هایی برای آموزش و تحقیقات پیشرفته ارائه شوند که مقاطع کارشناسی ارشد هنر، کارشناسی ارشد علوم و دکترای فلسفه را در بر می گیرند. این برنامه ها به صورت مشترک توسط دپارتمان هنرهای محاسباتی و دپارتمان مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر، ارائه می گردند. دانشجویانی که صلاحیت لازم را دارند، شانس این را دارند که در زمینه تحقیقات ترکیبی و علوم محاسباتی و هم چنین برنامه های هنری وارد شوند. کار کردن در زمینه رسانه های دیجیتال با هدف تمرکز روی محدوده گسترده ای از پشتیبانی های رسانه ای انجام می گیرند که از برنامه های کامپیوتری گرفته تا هنرهای تجسمی را در بر می گیرند.

همه این سه مقطع کارشناسی رسانه های دیجیتال در دوره هایی ارائه می شوند که برای گسترش پروژه ها مد نظر بوده اند و دانشجویان فعالیت های خود را ارائه می دهند و تخصص تکمیلی خود را در زمینه علوم محاسباتی شکل می دهند.

مقاطع ارائه شده:

کارشناسی ارشد

طول دوران تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد 5 ترم بوده که دانشجویان این اختیار دارند که برحسب شرایط خود به صورت تمام وقت یا پاره وقت به تحصیل ادامه دهند. ددلاین برای اپلای در ترم پاییز برای همه متقاضیان در تاریخ 15-02-2019 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در رشته رسانه دیجیتال 577 و حداقل نمره تافل اینترنتی 90-91 و حداقل نمره آیلتس 7 می باشد.

دکترا

طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در رشته رسانه های دیجیتال در دانشگاه یورک، 4 سال بوده است که داشنجویان می بایست اجبارا به صورت تمام وقت در این رشته تحصیل کنند. ددلاین برای اپلای در مقطع دکترا در رشته رسانه های دیجتیال برای ترم پاییز و مخصوص همه متقاضیان در تاریخ 15-02-2019 بوده است . جداقل نمره تافل کاغذی مورد نیاز 577، حداقل نمره تافل اینترنتی مورد نیاز 90-91 و حداقل نمره آیلتس 7 می باشد.

مدیریت بحران

تحصیل در رشته مدیریت بحران در دانشگاه یورک به صورت تمام وقت و پاره وقت انجام می گیرد و برنامه انعطاف پذیری ارائه می شود که شما را مجاز میدارد تا زمینه های خاص تحقیقاتی را شکل دهیند و گروه آکادمیکی و تخصصی را به شما معرفی می کند که در زمینه های مخاطرات محیط زیست و مدیریت محیط زیست، مخاطرات طبیعی، برنامه ریزی شهری ، بهداشت عمومی، قوانین انسانی، مدیریت بحران، جنگ و دیگر رخدادها شما را پشتیبانی کند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که به صورت تمام وقت به تحصیل می پردازند 4 ترم به طول انجامیده و برای دانشجویان پاره وقت 8 ترم می باشد. همانطور که گفته شد دانشجویان هم به صورت تمام وقت و هم به صورت پاره وقت می توانند تحصیل کنند. ددلاین برای کلیه متقاضیان برای ترم پاییز 15-02-2020 می باشد.

حداقل نمره تافل کاغذی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد 600 و حداقل نمره تافل اینترنتی 100 و حداقل نمره آیلتس 7.5 می باشد.

علوم زمین شناسی و فضا

علوم زمین شناسی و فضا یک برنامه تحقیقاتی بین رشته ای است که توسط مرکز تحقیقات علوم زمین و فضا ارائه گردیده است.

برنامه ها و دستور العمل های ارائه شده در این دانشکده هم برای مقطع کارشناسی ارشد و هم برای مقطع دکترا می باشد. شما می توانید به گروهی از دانشجویان بپیوندید که پیش زمینه تحقیقاتی برجسته ای در زمینه های مهندسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات و علوم کامپیوتر دارند. موقعیت های تحصیل و تحقیق در زمینه های بین رشته ای در زمینه های فیزیک، نجوم، مهندسی و بخشی از دپارتمان شیمی فراهم است.

آزمایشگاه های تحقیقاتی شامل امکاناتی برای علوم مهندسی می شوند که دقت و موقعیت سنجی بالایی داشته و برای فناوری اطلاعات اندازه گیری اتمسفر و شبیه سازی و مدل سازی آب و هوا بسیار موثر می باشند.

مقاطع ارائه شده

کارشناسی ارشد

طول مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان 2 سال بوده و دانشجویان در ترم پاییز، زمستان و تابستان می توانند به صورت پاروه وقت یا تمام وقت به تحصیل بپردازند. دد لاین برای اپلای همه متقاضیان در ترم پاییز 15-03-2020، در ترم زمستان 15-08-2020 و در ترم تابستان 15-11-2020 است.

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در رشته زمین شناسی دانشگاه یورک، حداقل نمره تافل کاغذی 550، حداقل نمره تافل اینترنتی 79-80 و حداقل نمره آیلتس 6.5 می بایست باشد.

دکترا

دانشجویان مجاز به تحصیل به صورت تمام وقت و پاره وقت در مقطع دکترا در رشته زمین شناسی هستند و دوره تحصیلی دکترا 4 ساله می باشد. ددلاین برای اپلای ترم پاییز، 15-02-2020 ، ترم زمستان، 15-08-2019 و ترم تابستان 15-12-2019 است.

 

 

مسائلی که می بایست پیش از اپلای برای دانشگاه یورک بدانید

 • پروسه های تحقیقاتی. اداره های پذیرش دانشجو، به صورت شخصی تحقیقات شما را مورد بررسی قرار می دهند. هیچ فرمولی وجود ندارد که در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش شما در دانشگاه یورک تصمیم گیری نماید. دانشگاه یورک در پی آن است که تعدادی دانشجو از سراسر جهان جذب نماید که علایق، استعداد و اهداف متفاوتی دارند. البته می بایست در نظر داشته باشیم که دانشگاه یورک به میزانی که نیاز دارد دانشجو پذیرش می نماید.
 • دانشجویان بین المللی می بایست در خصوص پشتیبانی های مالی اطمینان داشته باشند. دانشجویان بین المللی می بایست اطلاعاو آگاهی لازم را برای پذیرش در دانشگاه یورک داشته باشند تا در زمان پذیرش به مشکل مالی بر نخورند.
 • بررسی موقعیت . در طی چند هفته پس از اپلای در دانشگاه یورک ، می بایست به طور مرتب سایت را بررسی کنید و زمان ددلاین را یادداشت نمایید. دانشگاه یورک به شما اجازه خواهد داد که مجوزی داشته باشید و با استفاده از آن مجوز اطلاعات مربوط به وضعیت اپلای خود را پیگیری نمایید.
 • اسناد اصلی و نه کپی. لطفا در زمان ثبت نام و اپلای در دانشگاه یورک، تنها اصل اسناد و مدارک خود را اسکن کنید و یک نسخه از آن را برای خودتان نگه دارید چون اصولا دانشگاه، مدارک شما را باز نخواهد داد.