دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال، يك دانشگاه به زبان فرانسه است كه در شهر كيوبك كانادا قرار دارد و يك مركز تحقيقات به شمار مي رود. اين دانشگاه توسط منشور سلطنتي ملكه ويكتوريا در سال 1852 تاسيس شد و قديمي ترين مركز تحصيلات عالي در كانادا و اولين موسسه در امريكاي شمالي به حساب مي آيد كه تحصيلات بالاتر را به زبان فرانسه ارائه مي دهد. اين دانشگاه از سال 1950 كار اصلي خود را آغاز نموده و در رده ده دانشگاه بالاي دانشگاه هاي كانادا قرار داشته و رده 4 مراكز تحقيقاتي كانادا را دارا مي باشد. مشابه با موسسات آموزش عالي ديگر در كيوبيك، نام دانشگاه لاوال به انگليسي ترجمه اي نشده است.

تاريخچه

اين دانشگاه به عنوان يك دانشگاه مشهور در كيوبيك شناخته شده است كه در سال 1663 براي اولين بار افتتاح شد.

در طول رژيم فرانسوي در كانادا، آموزش گسترده اي در اين دانشگاه انجام گرفت كه همه آن ها به زبان فرانسوي جديد بود. پس از پيروزي در سال 1760، انگليسي ها روند آموزشي را در كانادا گسترش دادند كه شامل هنرهاي ليبرال نيز شده است. مردم فرانسوي ، موقعيت تحصيلات بالاتر را نداشتند و به مونترال آمدند و به آن ها پيشنهاد شد كه در دانشگاه لاوال به ادامه تحصيل بپردازند. اين دانشگاه در رشته فيزيك بسيار قوي بود و نيروهاي سلطنتي كل اروپا به اين دانشگاه مي آمدند تا فيزيك بياموزند و بهترين سيستم آموزشي در اين دانشگاه برقرار بود.

دانشگاه كيوبيك، يك در هشت دسامبر سال 1852 ، نشان سلطنتي را از ملكه ويكتوريا و به درخواست لرد الگين دريافت كرد. (‌دولت عمومي استاني كانادا) و براي دانشگاه لاوال حقوق و امتيازات دانشگاهي در نظر گرفته شد. قرار داد اين دانشگاه در سال 1852 امضا شد. Pope Benedict XV با برنامه دانشگاهي موافق كرده و موسسه تكنولوژي اين دانشگاه افتتاح شد و كنفرانس هاي متعددي در آن برگزار گردي.

در سال 1878، اين دانشگاه دومين كمپ دانشجويي خود را در مونترال بازگشايي نمود كه از دانشگاه مونترال در هشت مي 1919 آورده شده بود و توسط Po pe Benedict XV انجام گرفت. در سال 1971 دومين دوره تحصيلي در دانشگاه لاوال برقرار شد.

در سال 1925، دانشگا لاوال گسترش يافت. شهر قديمي كه دانشگاه لاوال در آن قرار داشت،؛ شهر بسيار شلوغي بود و اضافه كردن ساختمان هاي جديد به دانشگاه، عملا كار دشواري مي نمود. اين دانشگاه در سال 1950 به saint Foy منتقل شد و در آن اين دانشگاه در مركز شهر كيوبيك قرار گرفت كه فضايي  نيمه شهري داشت. در سال  1989 دانشكده معماري اين دانشگاه به ساختمان هاي قديمي تر منتقل شد.

دانشگاه لاوال ، محل تحصيل سناتورها و دولتمردان بزرگ بوده است. ساختار اين دانشگاه از روي دانشگاه استاني تورنتو مدل سازي شده است كه اين دانشگاه در تورنتو از سال 1906 كار خود را آغاز كرده و سيستم دولتي و مجلس سنا نيز در آن برگزار گرديد و جلسات اصلي سياسي و آموزشي سياسي و هيئت دولت (‌ يا شهروندان)‌ به صورت انحصاري در اين دانشگاه انجام مي گرففت كه سياست هاي مالي و اختيارات خاصي براي اين دانشگاه به حساب مي آمد. رئيس جمهور كه سركرده هيئت دولت بود نيز ارتباطي بين بدنه دانشگاه تورنتو و دانشگاه لاوال ايجاد كرد و موسسات گسترده اي در اين بخش به فعاليت خود ادامه دادند.

در اوايل قرن بيستم نياز به آموزش هاي گسترده تر در زمينه هاي كلاسيك و تكنولوژي، حقوق و پزشكي بسيار احساس مي شد و اين دانشگاه، دپارتمان علوم اجتماعي و علوم طبيعي را معرفي  و احداث نمود. علاوه براين آموزش تكميلي نيز بر مبناي مدل امريكايي آلماني انجام گرفت كه يك دوره كاري خاص به شمار مي رفت و زمينه هاي تحقيقاتي گسترده اي براي آن معرفي گرديد.

اين دانشگاه دپارتمان مربوط به علوم اقتصاد، علوم سياسي و علوم اجتماعي را در سال 1938 بازگشايي نمود و تا سال 1960 تغييراتي در آن لحاظ شد كه وابسته به ايده آموزش تكميلي بوده است و علوم اجتماع و علوم اقتصادي فردي و اجتماعي نيز به عنوان يك عامل كليدي براي آن به شمار مي رود.

نشان سلطتني موجود در دانشگاه لاوال در سال 1852 ،‌بيانگر رويداد تاريخچه ملي است.

ساختمان ها و ويژگي هاي ساختمان ها

پس از ا عطاي نشان سلطنتي به دانشگاه، چندين ساختمان در كيوبيك قديمي ساخته شدند كه شامل دانشكده شيمي (‌در سال 1923) ، دانشكده معدن (1938) و ساختمان كافه تريا در سال 1945 است كه همه آن ها توسط معمار ژوزف سيمون برگرون احداث شد. به هرحال در همسايگي اين دانشگاه مكان بسيار شلوغي وجود اشت وفعاليت هاي آن ها در نزديك مجلس سنا انجام مي گرفت.

محوطه دانشگاه

امروزه محوطه اين دانشگاه در حدود 2/1 كيلومتر مربع است و شامل 30 ساختمان است ( كه به آن پاويليون گفته مي شود) و نمونه هاي معروف معماري مدرن را در بر مي گيرند. قديمي ترين ساختمان ها وچشم اندازها توسط ادوارد فيست در سال 1950 طراحي شد و 56 درصد از كل فضا از چوب و شيشه بوده است و همين طور زمين هاي ورزشي جالبي براي اين دانشگاه طراحي گرديده است.

زيرساخت هاي ديگر

به صورت كاربردي همه ساختمان ها حدود 10 كيلومتر يا 2/6 مايل مسير راه زيرزميني دارند كه به صورت خاص در زمستان استفاده مي شوند و ديواره هاي آن ها همه از جنس گرافيت ساخته شده اند. اين محوطه در اصل، خانه ي راجر وان دن بوده است كه شامل 67 گونه متنوع از درخت ها و 60 گونه متنوع از پرندگان است. ساختمان لوئيس ژاكوس كاسالت ،‌ميزبان بازديدهاي ملي كيوبيك بوده است. ساختمان ورزشي اين دانشگاه به نام PEPS شناخته شده و گفته مي شود كه بزرگترين زمين ورزشي در شرق كانادا مي باشد.

برنامه ها

از سال 2002، دانشگاه لاوال حدود 350 برنامه ارائه مي دهد كه بيش از 38000 دانشجو دارد. اين دانشگاه سالانه بيشتر از 2500 دانشجوي خارجي را جذب خود مي كند و حدود 1000 دانشجو از كانادا و در خارج از كيوبيك دارد. بسياري از دانشجويان از دانشگاه هاي ديگر مي ايند تا برنامه اي ارائه شده به زبان فرانسوي را ببينند اين دانشجويان،‌فرانسه را به عنوان زبان دوم خود انتخاب كرده اند و هم از كانادا و هم از اقصي نقاط دنيا به اين دانشگاه مي آيند.

اين دانشگاه اولين دانشگاه در كانادا است كه مهندسي جنگلداري را ارائه كرده است. از اواسط سال 1980 ،‌دانشگاه لاوال، آموزش از راه دور را راه انداخت وبيش از 30 برنامه و 40 دوره اموزشي به صورت آموزش از راه دور انجام مي گيرد و 80 درصد اين دوره ها از طريق اينترنت قابل دستيابي مي باشند.

دانشكده ها

 • علوم اداري
 • مهندسي كشاورزي و مهندسي تغذيه
 • برنامه هاي معماري و شهرداري و هنرهاي بصري
 • دندان پزشكي
 • آموزش
 • دانشكده حقوق
 • دانشكده علوم انساني
 • مهندسي ژتوماتيك، جغرافيا و جنگل داري
 • روابط بين الملل
 • هنر
 • پزشكي
 • موسيقي
 • پرستاري
 • دارو سازي
 • فسلفه
 • مطالعات مربوط به فارغ التحصيلان
 • علوم و مهندسي
 • علوم اجتماعي
 • علوم مذهبي و تئولوژي

 

موقعيت هاي فوق العاده تحقيقاتي در كانادا

دانشگاه كيوبيك، چهارمين رده از 19 مركز تحقيقات فوق العاده در كانادا را دارد كه برنده جايزه جهاني نيز شده است. مراكز تحقيقاتي فوق العاده كانادا در زمينه ميكروبيوم آندوكانابينيدوم و مراقبت هاي بهداشتي متابوليك بسيار فعال است. موقعيت هاي تحقيقاتي كانادا در زمينه نوآوري هاي فوتونيك و مخابرات و همچنين نوروفوتون ها بسيار فعال و گسترده عمل مي كند.

انتشارات دانشگاه

انتشارات دانشگاه در سال 1950 تاسيس گرديد كه محوريت آن مطالعات بين رشته اي، مقالات مختلف و موضوعات شهروندي در كانادا، حقوق، علوم اجتماعي، علوم فيزيك و مهندسي بوده است كه هر ساله 120 جلد از اين كتاب ها منتشر مي شوند.

تعاوني دانشگاه

تعاوني دانشگاه مخصوص فروش محصولات عمده دانشجويي مثل كتاب، برگه هاي يادداشت و چك نويس و كامپيوتر است.

تيم هاي ورزشي

تيم هاي ورزشي بسيار فعالي در اين دانشگاه وجود دارد كه به نام قرمز و طلايي يا Red & Gold شناخته مي شوند. از سال 2017، تيم فوتبال اين دانشگاه راه اندازي شد و توانست برنده چندين جايزه و كاپ قهرماني شود.

افراد مشهور

افراد مشهور و چهره هاي برجسته اي مثل نخست وزير كانادا، صدر اعظم كيوبيك، قضات ديوان عالي، وزراي كابينه فدرال، سناتورها و دولت مردان در زمينه ورزش هاي بين المللي و ملي در دانشگاه لاوال تحصيل كرده اند.