دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو؛ بزرگ ترین و حائز اهمیت ترین دانشگاه کانادا است ودر پایتخت این کشور یعنی تورنتو واقع است. سال تاسیس این دانشگاه به سال 1827 میلادی بر می گردد و حدود 73000 نفر دانشجو در پردیس های این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

این دانشگاه از جمله دانشگاه های معتبر در انجمن دانشگاه های امریکا می باشند.

مطابق با رتبه بندی های انجام شده در دانشگاه های جهان که توسط موسسه تایمز در سال 2015 انجام گرفت؛ دانشگاه تورنتو در رتبه نوزده در سطح جهانی و رتبه اول در کانادا قرار گرفت. مطابق با نظام رتبه بندی QS که در سال 2015 انجام شد، دانشگاه تورنتو در رتبه سی و چهار جهانی و رتبه دوم کانادا قرار داشت.

در رتبه بندی های علمی دانشگاهی در سطح جهان که در سال 2014 انجام شد، دانشگاه تورنتو در مکان 9 جهان و رتبه اول در کانادا قرار گرفت. این دانشگاه با دانشگاه های مطرحی مثل دانشگاه هاروارد و MIT رقابت می کند.

هزاران کارمند و عضو هیئت علمی در این دانشگاه مشغول به کار هستند و در زمینه های تحقیقی و پژوهشی، دانشجویان را پشتیبانی می کنند و به آن ها آموزش های لازم را می دهند.

فعالیت های سلف سرویس

فعالیت های سلف سرویس یک سرویس خدماتی آنلاین است که یک راهکار امن و مناسبی برای دستیابی به اطلاعات شخصی به حساب می آیند.

برنامه های ورزشی دانشگاه

در دانشگاه تورنتو برنامه های ورزشی زیادی برگزار می شود که می توان به رشته های ورزشی یوگا و وزنه برداری اشاره نمود و در این رشته های ورزشی با دانشگاه های دیگر به رقابت می پردازد.

رقابت های ورزشی و فعالیت های فیزیکی در دانشگاه تورنتو و در خوابگاه های این دانشگاه در مرکز شهر، برگزار می شود.

زمانی که برنامه ها و تسهیلات دیگر برای دانشجویان دانشگاه تورنتو برگزار می شود شما می توانید وارد دپارتمان ورزشی شوید و شانس خود را امتحان کنید.

فعالیت فیزیکی، مزایای قابل توجهی برای بهداشت جسمی و بهداشت روحی دارد و در فعالیت های آکادمیک به خوبی تعریف می شود. امکانات قابل پیشرفتی در خوابگاه های این دانشگاه وجود دارد که به دانشجویان کمک می کند تا در زمینه های ورزشی پیشرفت قابل توجهی داشته باشند. این امکانات و تسهیلات باعث می شود تا دانشجویان از کلاس ها، رویدادهای ورزشی و کلوب های ورزشی انجام شده در دانشگاه کانادا، بیشترین لذت را ببرند.

سطح مهارت شما و تاریخچه فعالیت های شما هیچ تاثیری در انتخاب رشته ورزشی شما ندارد. شما می توانید به راحتی محیط ورزشی را که دوست دارید انتخاب کنید و فعالانه بهترین عملکرد را در این محیط داشته باشید.

به راحتی می توانید به گروه های تناسب اندام بپیوندید و سطح مهارت های خود را در این کلاس ها افزایش دهید.

باشگاه های ورزشی برای همه دانشجویان باز است و سطوح متفاوت رقابتی، لیگ های قهرمانی، تورنومنت ها ورویدادهای خاص در این باشگاه ها برگزار می شوند. شما می توانید ورزش های دیگر را نیز در این باشگاه ها تجربه کنید و روابط دوستانه خوبی با سایر اعضای باشگاه برقرار نمایید.

این دانشگاه، رقابت های مفید و سودمندانه ای در زمینه های ورزشی فراهم می کند و باعث می شود که این رقابت ها در سطح ملی برای دانشجویان ورزشکار، برگزار گردد.برنامه های مربوطه برنامه هایی هستند که معمولا در 42 تیم و در 24 رشته ورزشی در کانادا برگزار می شوند.

ورود این برنامه های ورزشی برای تمام دانشجویان ؛ آزاد بوده و  بالاترین سطح رقابت ورزشی را در میان دانشگاه های دیگر دارد. شرکت کنندگان می توانند مهارت های ورزشی خود را با کمک مربیان، ارتقا بخشند و در ورزش های رقابتی بازی کنند.

دانشکده ها

دانشکده هنر و علوم

دانشگاه علوم کاربردی و مهندسی

دانشکده معماری، نقاشی و طراحی

دانشکده موسیقی

دانشکده جنگلداری

دانشکده اطلاعات

دانشکده پزشکی

دانشکده پرستاری

 دانشگاه داروسازی

دانشکده دندان پزشکی

دانشکده علوم حرکتی و تربیت بدنی

دانشگاه تورنتو، هفت هزار کارمند رسمی دارد و بودجه نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار کانادا به این دانشگاه اختصاص داده شده است.

شعار دانشگاه تورنتو این است: در گذر زمان، می بایست مثل یک درخت رشد کنیم.

دانشگاه تورنتو دستی در نقد ادبی و علمی دارد که در مکاتب علمی خاص، هرسال از این نقدها استفاده می شود.

بیشترین بودجه تحقیق و پژوهش کانادا به دانشگاه تورنتو اختصاص یافته است. تحقیقات و اکتشافات بسیار مهمی مثل کشف انسولین و تحقیق در مورد سلول های بنیادی و میکروسکوپ های الکترونی، در دانشگاه تورنتو انجام گرفته است.

تعداد دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه تورنتو

  • مقطع کارشناسی: 68114 نفر که 6/80 درصد از کل جمعیت دانشجو را به خود اختصاص داده و 56220 نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی، بومی وما بقی بین المللی می باشند.
  • مقطع تحصیلات تکمیلی: 16442 نفر که 4/19 درصد از کل جمعیت دانشجو را به خود اختصاص داده و 13927 نفر از این تعداد، بومی و ما بقی بین المللی هستند.
  • تعداد دانشجویان جدید الورود تمام وقت رشته های کارشناسی در سال های 2014 تا 2015، 14382 نفر است.
  • دانشگاه تورنتو از 161 کشور جهان دانشجو پذیرفته است که پنج کشور برتر از نظر تعداد دانشجو در دانشگاه تورنتو عبارتند از: چین، هندوستان، امریکا، برزیل و کره جنوبی.
  • دانشگاه تورنتو 13239 نفر عضو هیئت علمی، 6470 نفر کارمند و 141 نفر کتابدار دارد.
  • دانشگاه تورنتو بیش از 54000 فارغ التحصیل را تقدیم دنیای علم و پژوهش کرده است. بیشترین تعداد فارغ التحصیل در این دانشگاه به ترتیب متعلق به کشورهای کانادا، امریکا، هنگ کنگ، انگلستان و استرالیا است.
  • مطابق با سیستم های گوناگون اعتبار سنجی و امتیازدهی دانشگاهی، دانشگاه تورنتو به عنوان بهترین دانشگاه عمویم دنیا و برترین دانشگاه کانادا شناخته شد.
  • رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی ، 700 رشته بوده و تعداد رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی( کارشناسی ارشد و دکترا) 222 رشته است.
  • دانشگاه تورنتو سه کمپ دانشجویی، 800 باشگاه دانشجویی و 44 محیط کتابخانه ای دارد.
  • بودجه عملیاتی تخصیص داده شده برای دانشگاه تورنتو حدود دو میلیارد دلار؛ برآورد شده است.

تاریخچه دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال 1827 تاسیس گردید. این دانشگاه متاسفانه دچار حادثه تلخ آتش سوزی مهیبی شد که در سال 1890 میلادی رخ داد و خسارات فراوانی به دانشکده های این دانشگاه وارد کرد و باعث شد که بیش از 33 هزار جلد کتاب ارزشمند در آتش بسوزند.

دانشگاه تورنتو اولین دانشگاه کانادا است که انتشارات اختصاصی دارد.

در سال 1901 انتشارات دانشگاه تورنتو تاسیس گردید و این دانشگاه، اولین دانشگاه در کانادا بود که دارای انتشارات اختصاصی است. سال 1907 دانشگاه تورنتو به عنوان اولین دانشگاه در کانادا در رشته مدیریت جنگلبانی، دانشجو پذیرفت. در سال 1910، آزمایشگاه اختصاصی دانشگاه تورنتو تاسیس گردید. و این دانشگاه اولین دانشگاه در کانادا است که بودجه بیشتر از یک میلیارد دلار به آن تخصیص داده شده است.

خوابگاه و کمپ های دانشجویی موجود در دانشگاه تورنتو

بسیاری از دانشگاه ها، جزو امکاناتی که به دانشجویان ارائه می دهند، خوابگاه و کمپ های دانشجویی نیز هست. دانشگاه تورنتو نیز از این قاعده مستنثی نیست. وجود خوابگاه برای دانشجویان دانشگاه تورنتو به خصوص دانشجویان سال اول در مقطع کارشناسی، امری بسیار مهم و حتی حیاتی به شمار می رود. تعدادی از خوابگاه ها، اختصاصی برای پسران و تعدادی اختصاصی برای دختران و تعدانی نیز مختلط ولی با طبقات جدا از هم می باشد. اتاق های خوابگاه ها یک نفره، دو نفره، سه نفره  بوده و سرویس های بهداشتی مشترک دارد.

هزینه های کمک تحصیلی دانشگاه تورنتو به دانشجویان

دانشگاه تورنتو دانشگاهی است که سالانه هزینه های کمک تحصیلی زیادی به دانشجویان خود اعطا می کند. این هزینه ها گاها از سوی دولت کانادا و یا شرکت های خصوصی و پژوهشی است که به دانشجویان کمک مالی می کند تا زمینه کاری و پژوهشی خود را گسترش دهند.

علاوه براین، دانشگاه تورنتو کمک های مالی خود را از طریق قرض و وام به دانشجویان این دانشگاه، ارائه می دهد. دانشجویانی که در طی سال تحصیلی نمرات بهتری کسب کرده باشند، اولویت بالاتری در دریافت تسهیلات و وام ها و بورسیه های تحصیلی دانشگاه تورنتو دارند.

امکان فعالیت شغلی در حین تحصیل در کانادا

دانشجویان دانشگاه تورنتو این امکان را دارند که به صورت تمام وقت در نهادهای متفاوت درون دانشگاه مثل کتابخانه، انتشارات و ... مشغول به کار شوند. ولی اگر تمایل به فعالیت شغلی در خارج از محیط دانشگاهی داشته باشند، تنها حق دارند که حداکثر بیست ساعت در هفته کار کنند. که این بیست ساعت کار در هفته، تنها بخشی از هزینه های گزاف دانشجویان را پوشش می دهد.

ولی در تعطیلات و همچنین مواقع تعطیلی دانشگاه ( مثل فصل تابستان) دانشجویان این امکان را دارند که به صورت تمام وقت در موسسات و شرکت های بیرون از دانشگاه، به فعالیت شغلی بپردازند. زمانی که دانشجویان، از دانشگاه تورنتو فارغ التحصیل شدند می توانند با رعایت شرایط خاصی به مدت دوسال در کشور کانادا، تقاضای شغل دهند. اگر فردی به عنوان همراه، در کنار دانشجو به تورنتو امده باشد این اجازه به همراه وی داده می شود تا به صورت تمام وقت در موسسات وشرکت های خارج از دانشگاه ، کسب درآمد نماید.

نمای معماری دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو، معماری بسیار جذاتبی دارد که نمادی از معماری دوران باستان در رم است.

کتابخانه دانشگاه تورنتو، در رده بعد از کتابخانه دانشگاه هاروارد، ییل و ایلیونی قرار داشه است و چهارمین کتابخانه بزرگ منطقه امریکای شمالی به حساب می رود که حدود ده میلیون جلد کتاب و بیش از پنج میلیون میکروفیلم و هفتاد هزار مقاله و یک میلیون نقشه، در این کتابخانه قرار دارد.

پردیس های اصلی دانشگاهی در دانشگاه تورنتو

Mssissauge: که به UTM نیز معروف است و در غرب تورنت وقرار داشته و در سال 1967 بنیان گذاری شد و حدود 15 گروه دانشگاهی و علمی، موسسات ارتباطی، فرهنگ وفناور ی و 89 رشته تحصیلی وبین رشته ای در این پردیس موجود است. محیط پژوهشی وتحصیلی بسیار فعالی در این پردیس برقرار است و اساتید این پردیس دانشگاهی در رده های اول و مبتکر می باشند.

Downtown Toronto

این پردیس در خیابان جورج در مرکز شهر تورنتو واقع گردیده است. مجموعه ساختمان های تاریخی این پردیس دانشگاهی، بسیار جذاب وزیبا بوده و به صورت فضای سبز، مکانی مناسب جهت آرامش واستراحت دانشجویان فراهم آورده است. در این پردیس دانشگهی 7 دانشکده قرار دارد.

Scarborough

که به UTSC نیز معروف است در شرق تورنتو قرار داشته و فعالیت های گسترده ای در زمینه آموزش و پرورش، در این پردیس دانشگاهی انجام گرفته است.