تورنتو

تورنتو

پرجمعیت ترین شهر کانادا تورنتو است. جمعیت تورنتو در سال 2016، 2731571 نفر بوده و در ناحیه امریکای شمالی، چهارمین شهر پرجمعیت به شمار می آید. شایان ذکر است که سه شهر پرجمعیت اول در ناحیه امریکای شمالی عبارت اند از: مکزیکوسیتی، نیویورک و لس آنجلس.

تاریخچه شهر تورنتو

تاریخچه تورنتو پیش از سال 1800 میلادی

زمانی که اولین بار اروپایی ها وارد منطقه تورنتو شدند، مشاهده کردند که قبیله هورون در آن منطقه ساکن هستند. نام تورنتو مشتق از واژه تکارناتو است که به معنای سرزمین درختان استوار در آب است. افراد قبیله هورون، درختانی را پرورش می دادند که در کنار مرجان ها و ماهی ها رشد می کرد و درون آب به راحتی قابل مشاهده بود و شروع به رشد و نمو می کرد. افراد قبیله هورون، به زبان فرانسه تکلم می کردند و واژه تورنتو در واژگان فرانسه به معنای فراوانی می باشد. در نقشه های فرانسوی، مکان های زیادی وجود دارند که به نام تورنتو شناخته شده اند. این مناطق شامل خلیج گرجستان، دریاچه سیمکوئه و چند رودخانه مشابه می باشد. یک مسیر کشتی رانی معتبر از دریاچه انتاریو به دریاچه هورون وجود دارد که به عنوان مسیر کشتی رانی تورنتو شناخته می شود.

در سال 1660، قبیله ایروکو دو روستا را تاسیس کردند که امروزه به نام تورنتو شناخته می شود.

قرن نوزدهم

در سال 1813، جنگ در امریکا شکل گرفت و نیروهای ایالات متحده امریکا را درگیر کرد. سربازان امریکایی، پادگان را خراب کردند و ساختمان پارلمانی را در طی پنج روز اشغال کردند.

یورک، شهری در تورنتو است که در تاریخ ششم مارس سال 1834 تاسیس گردید و به همان نام بومی خود شناخته می شود. سیاستمدار اصلاح طلب، ویلیام لیون ماخنیز، اولین شهردار تورنتو بود و رهبر شورش های ناموفق کانادا در سال 1836 بود که این شورش ها در مقابل دولت استعمار گر بریتانیا، برگزار می شد.

جمعیت تورنتو در آن زمان در حدود 9000 نفر بود که برده های امریکایی و افغان را در بر می گرفت. بسیاری از این برده ها، از جمعیت وفاداران به تاج و تخت به سرکردگی ژوزف برانت، به بردگی گمارده شده بودند.

قرن بیستم

در قرن بیستم، آتش سوزی بزرگی در شهر تورنتو رخ داد که باعث تخریب بخش بزرگی از مرکز شهر تورنتو شد. اما شهر تورنتو به راحتی بازسازی گردید. آتش سوزی مذکور حدود 10 میلیون دلار خسارت داشت و نتیجه آن ، وضع قوانین امنیتی دقیق تر و گسترش اداره آتش نشانی درشهر تورنتو بود.

شهر تورنتو، در اواخر قرن نوزدهم و در اوایل قرن بیستم، پذیرای چندین گروه مهاجرین اروپایی از کشورهای آلمان ، فرانسه، ایتالیا و قبایل یهودی از بخش های مختلف اروپای شرقی بود. پس از مدت اندکی، مهاجران توسط قبایل روسی، لهستانی و دیگر قبایل اروپای شرقی، رهبری شدند و علاوه برآن نیروهای چینی نیز به قسمت غرب اروپا وارد شدند. تحقیقات نشان می دهند که بسیاری از مهاجران وارد بخش های پرجمعیت تر کانادا شدند و در قلب شهر سکونت گزیدند.

در سال 1954، شهر تورنتو و دوازده شهر مجاور فدراسیونی با نام دولت منطقه ای افتتاح نمودند که به نام شهرداری تورنتو شناخته می شد. پس از جنگ، رونق فوق العاده ای در تورنتو ایجاد شد و صنعت بسیار گسترش یافت. اعتقاد بر این است که استراتژی ها و خدمات مشترک مربوطه تاثیرات بالایی در این ناحیه دارند. دولت کلان شهرها شروع به مدیریت خدمات کردند و مرزهای شهرها را بنیان گذاری نمودند. این مرزها شامل بزرگراه ها، سرویس های دولتی و ترانزیت های عمومی می شد.

در زمانی که حدود نیم قرن از آتش سوزی بزرگ سال 1904 گذشته بود، فاجعه بزرگ دیگری در تورنتو رخ داد. این فاجعه طوفان گرد وغبار بود که 81 نفر را کشته و حدود 1900 خانواده را بی خانمان نمود. این طوفان بیش تر از 25 میلیون دلار کانادا خسارت به همراه داشت.

در سال 1967، هفت شهر کوچک از شهرهای تورنتو با همدیگر ادغام شدند و شهر بزرگتری ساخته شد.

در چند دهه پس از جنگ جهانی دوم، همسایگان اروپای شرقی و چین در جستجوی کار بودند و برای یافتن کار از سرتاسر ایتالیا و پرتغال به تورنتو مهاجرت کردند. جمعیت تورنتو دوباره افزایش یافت و به بیش از یک میلیون نفر در سال 1951 رسید. در این زمان، تورنتو تبدیل به کلان شهری شده بودو در سال 1971 جمعیت این شهر به نزدیک دو میلیون رسید. پس از آن قانون حذف تبعیض نژادی در اواخر سال 1960 تصویب گردید. تورنتو تبدیل به مقصدی برای مهاجران از سرتاسر جهان شده بود. در سال 1980، تورنتو از مونترال پیشی گرفت و به عنوان پرجمعیت ترین شهر کانادا و اقتصادی ترین شهر شناخته شد. در طی این زمان، حرکت های جنبشی در شهر کبک رخ داد که بسیاری از قبایل ملی و چند ملیتی، این جنبش را از مونترال به تورنتو دیگر شهرهای غرب کانادا راه انداختند.

در سال 1998، دولت محافظه کار استانی تبدیل به دولت این کلاش شهر شود و چند کلان شهر بزرگ دیگر را نیز مدیریت می کرد. همه این شش شهر بزرگ با یکدیگر ادغام شدند و همه این شهرها با یک شهرداری مدیریت و سازمان دهی می شدند که پیشتاز این شهرها، شهر قدیم تورنتو بود.

قرن بیست و یکم

شهر تورنتو در سال 2003 توجه ملل مختلف را به خود جلب کرد. در سال 2003 شهر تورنتو اصلی ترین شهر کانادا به شمار می رود. بهداشت و سلامت عمومی در شهر تورنتو در کانادا به قدری پیشرفته بود که از سرایت بیماری ها جلوگیری می کرد و تمام این ارگان های بهداشت با هزینه های اقتصاد محلی فعالیت داشتند.

در 6 مارس سال 2009، شهر تورنتو، مراسم سالگرد 175 ام افتتاح شهر تورنتو ( از سال 1834 تا 2009) را برگزار نمود . تورنتو میزبان چهارمین دوره جشنواره ها در 26 و 27 ام ژوئن در سال 2010 بود. بزرگترین ارگان امنیتی در تاریخچه کانادا، در همین مراسم فعالیت داشتند.

در 8 جولای سال 2013، نیروهای قوی محلی در تورنتو شروع به کار کردند. شش ماه بعد در بیستم دسامبر سال 2013، تورنتو دچار طوفان یخی وحشتناکی شد که در تاریخچه این شهر بی سابقه بوده است.

موقعیت جغرافیایی

تورنتو حدود 630 کیلومتر مربع مساحت دارد. در فاصله شمالی جنوبی حداکثر 21 کیومتر و در ناحیه شرقی غربی حداکثر 43 کیلومتر ، مساحت برای تورنتو در نظر گرفته می شود. فاصله تورنتو از سطح آب دریا در حدود 46 کیلومتر است که در ناحیه ساحلی شمال غربی دریاچه اونتاریو محاسبه می شود. جزیره تورنتو و جزایر دیگر در این ناحیه قرار دارند. مرزهای شهری توسط دریاچه اونتاریو از هم جدا شده اند. مرزهای غربی پارک ماری کورتیس، اتوبیک کریک و خیابان اگلینتون وبزرگراه 427 نیز در بخش غرب این شهر از یکدیگر تفکیک گردیده اند.

شهر تورنتو تقریبا مسطح یا با تپه های بسیار کوتاه است و بخش کنار دریاچه شیب بسیار اندکی دارد. نواحی مسطح تورنتو توسط دره ای در تورنتو، از هم جدا شده اند. رودخانه ها و نهرهای زیادی در بخش آبی تورنتو وجود دارد که بسیاری از آن ها از رودخانه هومبر در بخش غرب و دیگری از رودخانه دان در بخش شرق مرکز شرق تورنتو، سرچشمه می گیرند. بسیاری از نواحی دره ای در تورنتو، امروزه تبدیل به پارک و فضای سبز شده اند. در نواحی دره ای چند پارک تفریحی نیز افتتاح گردیده اند. شهرک های تورنتو به حدی در رشد جمعیت نقش دارند که بخش بزرگی از جمعیت تورنتو را به خود اختصاص می دهند. پهنا و عمق چند دره از شهر تورنتو به اندازه خیابان های معروف این شهر است و تورنتو چند پل روی این دره ها افتتاح نموده است. پل های بزرگی مثل پل پرنسس ادوارد در بالای بزرگ ترین دره تورنتو واقع می باشد.

تورنتو دره های زیادی دارد اما شهری نیست که تپه داشته باشد. و ارتافع این شهر چندان بالاتر از سطح آب نیست. تفاوت ارتفاع در محدوده ای بین 76.5 بالاتر از سطح دریا و دریاچه اونتاریو بوده و تا 209 متر ندزیک زمین های دانشگاه شهر یورک قرار دارد. نواحی تپه ای این شهر بسیار اندک می باشد. به خصوص در نواحی مرکز شهر تورنتو چندان تپه وجود ندارد. دریاچه اونتاریو از بالاترین نقاط شهر تورنتو قابل رویت است .

ویژگی مهم جغرافیایی دیگر شهر تورنتو وجود پرتگاه های مصنوعی در این شهر است. در طول عصر یخبندان نواحی کمتری از شهر تورنتو به صورت یخچال وجود داشتند. امروزه یک سری از پرتگاه های مصنوعی وجود دارند که مرزهای شهرها را مشخص می کنند و به عنوان نواحی ساحلی شناخته می شوند.

جزیره های موجود در تورنتو، تا طوفان سال 1858، شبه جزیره های طبیعی بودند که در ارتباط با نواحی اصلی شهر قرار گرفته بودند و یک کانال ارتباطی با بندرگاه ایجاد کرده بودند.

شهر تورنتو، تابستان بسیار گرم  دارد و از نظر آب و هوای قاره ای ؛ مرطوب به شمار می رود. به هرحال در قرن بیستم، حداکثر آستانه حد گرما در ناحیه کانادا، در کلان شهر تورنتو براورد شده است و تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های بسیار سرد را می توان در این شهر مشاهده کرد. طبق طبقه بندی های انجام شده توسط منابع طبیعی کانادا، شهر تورنتو ، ناحیه ای با گیاهان سخت است و نواحی اطراف تورنتو نیز پوشش های نرم گیاهی ندارند.

ساکنان شهر تورنتو، چهار فصل را تجربه می کنند. سیستم آب و هوایی موجود در تورنتو، فصل به فصل تغییر می کند. ( با فشار هوای بالا و فشار هوای پایین) در همه فصل های سال، آب و هوا در تورنتو از روزی به روز دیگر متغیر است. از نقطه نظر شهرنشینی و مجاورت با آّب  بیان می گردد که تورنتو در محدوده آب و هوایی دمای پاینی قرار دارد. در نواحی با تراکم شهرنشینی بالاتر، در طی شب هوا گرم تر شده و متوسط دما در شب در حدود سه درجه سانتی گراد یا پنج و چهار دهم درجه فارنهایت گرم تر از نواحی روستا نشینی است که این اندازه گیری دما در ماه های مختلف برآورد گردیده است. به هرحال می توان اذعان داشت که در فصل بهار و اوایل تابستان و در مدت زمان بعد از ظهر، شهر تورنتو تحت تاثیر نسیمی است که از دریاچه اونتایو می وزد و هوا را خنک تر می کند که به نسبت هوا در این زمان از سال دلپذیر تر از زمان های دیگر است. این نسیم های حاصل از دریاچه معمولا در تابستان و در حوالی روزهای گرم سال نیز می وزد. تاثیرات دیگر دریا روی آب و هوا عبارتند از تاثیر دریاچه روی برف، مه و تبدیل آب و هوای فصل بهار به آب و هوای فصل پاییز .

در تورنتو زمستان ها هوا بسیار سرد و برفی است. در طی ماه های زمستان دما معمولا به زیر صفر درجه یا سی و دو درجه فارنهایت می رسد. زمستان ها در تورنتو سرمای بسیار وحشتناکی وججود دارد و حتی ممکن است دما به 10- درجه سانتی گراد یا 14 درجه فارنهایت نیز برسد. در زمستان گاهی اوقات طوفان های برفی رخ می دهند که مخلوطی از یخ و باران است و میت وانند برنامه های کاری و برنامه های مسافرتی را به هم بزنند. برف معمولا در پاییز از نوامبر تا اوایل آوریل می بارد. به هرحال، این آب و هوای برفی در فصل زمستان نیز ادامه دارد و تجمع یخ ها و برف را می توان در زمستان نیز مشاهده نمود. در طی ماه های تابستان هوا گرم تر می شود. دما در طول روز معمولا بیش از 20 درجه سانتی گراد یا 68 درجه فارنهایت می شود و حتی ممکن است از 30 درجه سانتی گراد یا 86 درجه فارنهایت نیز فراتر رود. به هرحال، در فصل تابستان رطوبت بالایی نیز وجود دارد . در فصل بهار و زمستان، آب و هوای گذرایی را می توان مشاهده کرد که نسبتا خنک رو به سرد است و دوره های سرد و خشکی در این دو فصل وجود دارد. متوسط دما در طول روز در حدود 10 تا 12 درجه سانتی گراد یا 50 تا 54 درجه فارنهایت در طی این فصل ها یم باشد.

در طی فصل های سال، باران تقریبا به صورت مساوی می بارد اما تابستان معمولا فصل با رطوبت بیشتری است . متوسط بارش سالانه در حدود 831 میلی متر یا 32.7 اینچ است. و متوسط ارتفاع برف در طی فصل های سال در حدود 1220 میلی متر یا 48 اینچ می باشد. تورنتو به طور متوسط 2066 ساعت نور خورشید را در طی سال تجربه می کند.

معماری تورنتو

لوارنس ریچارد، عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه تورنتو می گوید: تورنتو شهر نویی است تورنتو شهری است که مخلوطی از ادوار مختلف و شیوه های مختلف است. ساختمان های تورنتو بسیار متفاوت بوده و برخی از آن ها قدمت ساختمانی زیادی دارند و به اوایل قرن نوزده برمی گردند. ساختمان های بسیار زیبای بازسازی شده نیز در  تورنتو وجود دارند که مربوط به اوایل قرن بیست و یکم می باشد.بسیاری از خانه ها، بافت قدیمی و سنتی دارند و این امر، ویژگی خاصی است که این شهر را از شهرهای دیگر متمایز می کند. برج های CN در تورنتو بسیار مشهور است که یک مکان گردشگری به حساب می آید. این ساختمان در سال 1976 تکمیل گردید و ارتفاعی برابر با 553.33 متر دارد. این بنا، تا سال 2007 بلند ترین بنا بود و پس از آن برج خلیفه در امارات بلند ترین بنا شد.

تورنتو شهری است که 1800 ساختمان با بیش از 30 متر ارتفاع دارد.

در بین سال های 1960 و 1970 بخش هایی از شهر تورنتو تقدیم به مرکز میراث فرهنگی شد و یا این که تبدیل به فضای سبز گردید. در مقابل از سال 2000 تورنتو دوره ی باز سازی را تجربه کرد و چند ساختمان در این شهر مجددا افتتاح شدند.

همسایگی ها

تورنتو از لحاظ جغرافیایی توسط چندین کلان شهر احاطه شده است. این کلان شهرها هرکدام در طی سالیان سال تاریخچه متمایزی دارند و نام آن ها با توجه به تاریخچه شان تعیین شده اند.

حومه شهر تورنتو

حومه شهر تورنتو شامل کلان شهر یورک ویورک قربی است. این شهرها در جنگ جهانی اول، شهر بسیار کوچکی بود و چند بلوک آپارتمانی بسیار کوچک در آن وجود داشت. ولی پس از آن این شهر مکان مناسبی برای سکونت مهاجران شد. در طی دهه 2000 بسیاری از همسایه های شهر تورنتو با افزایش جمعیت روبه رو شد و در اواخر سال 1990 و اوایل قرن بیست و یکم شهر برجسته ای در سطح جهان شناخته شد.

نقطه نظر صنعتی در شهر تورنتو

در سال 1800، نواحی صنعتی در تورنتو بسیار رونق و توسعه یافت. بخش صنعتی شهر تورنتو مرتبط با بخش ریلی و آبی کانادا به ایالات متحده بوده است. این فضای صنعتی از سمت غرب نیز گسترش یافته و در خطوط ریلی نیز بسیار توسعه یافته است. در اواخر قرن نوزدهم فضاهای صنعتی این شهر بسیار رونق گرفت. در سال 1904 آتش سوزی وسیعی بخش بزرگی از ناحیه صنعتی را در مرکز شهر تورنتو سوزاند. بسیاری از شرکت ها ، به سمت غرب خیابان کینگ منتقل شد.

بسیاری از پایگاه های صنعتی تورنتو در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند و همواره به رونق و توسعه این پایگاه های صنعتی افزوده می شود.

فضاهای عمومی موجود در شهر تورنتو

تورنتو فضاهای عمومی متفاوتی دارد. این شهر توسط پارک های عمومی احاطه شده است و میدان اصلی این شهر که در مرکز شهر قرار دارد، بسیار معروف می باشد. میدان یانگ دونداس که در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد، شلوغ ترین ناحیه در شهر تورنتو می باشد. چندین میدان دیگر نیز در شهر تورنتو وجود دارد که می توان به میدان هاربر فرانت اشاره نمود.

پارک های عمومی موجود در این شهر توسط دولت و شهرداری مدیریت می شوند .

فرهنگ در تورنتو

تئاتر در تورنتو هنرهای تجسمی ، بیش تر از پنجاه کمپانی رقص و باله و شش کمپانی اپرا و دو ارکستر سمفونی را پوشش می دهد. این شهر، زادگاه باله بین المللی در کاندا و شرکت اپرا و ارکستر سمفونی می باشد.

ساخت فیلم های داخلی و خارجی و فیلم های تلویزیونی بخش بسیار مهمی در صنعت و هنر به شمار می روند . تورنتو در سال 2011 به عنوان سومین مرکز بزرگ ساخت فیلم و تلویزیون شناخته شد که رتبه های قبل از این شهر مربوط به لس انجلس و نیویورک سیتی بوده است که با نام مستعار هالیوود با ونکور شناخته می شود. جشنواره فیلم های بین المللی تورنتو یک جشنواره سالانه است که دانشجویان زیادی در زمینه هنر در این جشنواره حضور دارند و کارهای دانش آموزان 12 تا 18 سال از کشورهای مختلف نیز در این جشنواره نمایش داد می شوند.

رسانه

تورنتو بزرگ ترین بازار رسانه در کانادا است و حدود شش میلیون نفر در این رسانه کار می کنند. ستاره تورنتو و خورشید تورنتو برجسته ترین روزنامه های تورنتو می باشند. چندین روزنامه محلی و مجله در تورنتو وجود دارد که اخبار مربوط به تورنتو و کانادا را به نظر مردم می رسانند. اداره رسانه تورنتو در سال 2016 افتتاح گردید.

گردشگری

موزه سلطنتی اونتاریو موزه ای است که فرهنگ جهانی و تاریخچه طبیعی تورنتو را نشان می دهد. باغ وحش تورنتو مکان نگه داری 5000 جانور است که بیش از 460 گونه متفاوت جانوری را پوشش می دهد. گالری هنرهای اونتاریو مجموعه بزرگی از هنرهای کانادا، اروپا، افریفا را نشان می دهد و میزبان موزه ها و گالری های بزرگی در سطح جهان است. موزه گاردینر و هنرهای سرامیکی، تنها موزه در کانادا است که مربوط به سرامیک و کارهای سرامیکی از آسیا، امریکا و اروپا است.

ورزش در تورنتو

تورنتو یکی از شش کلوب ورزشی ملی هاکی است که از سال 1958 افتتاح گردید. این شهر تاریخچه قوی درزمینه قهرمانی هاکی روی یخ دارد.

در زمینه بیس بال، کانادا فعالیت حرفه ای دارد و لیگ حرفه ای بیس بال یا MLB در کانادا فعال است. این تیم دو سری جهانی را در سال 1992 و 1993 دارد.

تورنتو تیم فوتبالی بسیار قوی نیز دارد که از جمله شش شهر قهرمان در کانادا می باشد. تورنتو مشارکت سطح بالایی با چندین استادیوم کوچک تر دارد. تورنتو به عنوان یک تیم فعال، با تیم های دیگر بازی می کند.

اقتصاد در تورنتو

تورنتو یک مرکز بین المللی است که برای فعالیت تجاری و فعالیت های مالی، کار می کنند. به صورت کلی مرکز مالی کانادا، تورنتو است و تمرکز بالایی در بنگاه های اقتصادی و بانک ها دارد. تبادلات بورس در هفتمین مرکز بزرگ تبادلات بورس است و پنجمین موسسه بزرگ مالی در کاندا به شمار می رود.

این شهر مرکز مهمی از نظر رسانه، ارتباطات، فناوری اطلاعات و تولید فیم دارد.

تورنتو یک مرکز عمده فروشی و توزیعات گسترده در بخش صنعتی است. موقعیت استراتژیک شهر کبک نیز بسیار حائز اهمیت است و ارتباطات جاده ای ، وسایل حمل و نقل موتوری، ماشین آلات و صنایع شیمیایی بسیار در اقتصاد کانادا موثر است.

در سال 2016 تعداد بیکاران کانادا به 6.7 درصد رسید.

مذهب در کانادا

 در جامعه کانادا مذهب موضوع بسیار جالب توجهی است. در سال 2011 رایج ترین مذهب در تورنتو ، مسیحیت بود که 54.1 درصد از جمعیت در این کشور، مسیحی بودند. در حدود 28.2 درصد از این جمعیت کاتولیک، 11.9 درصد پروتستان و 4.3 درصد ارتودکس بودند.

جمعیت کمتری از کانادا از مذاهب دیگر هستند. اسلام (8.2 درصد)، هندو (5.6 درصد) ، یهود (3.8 درصد)، بودا (2.7 درصد) هستند.

زبان

انگلیسی زبان اصلی تورنتو است و 95 درصد از افراد به این زبان تکلم می کنند. انگلیسی یکی از دو زبان اصلی در کانادا است و زبان رسمی دیگر فرانسه است. حدود 1.8 درصد از افراد در تورنتو، فرانسه را به عنوان زبان رسمی می دانند و 9.1 درصد به زبان های دیگر صحبت می کنند. حدود 4.9 درصد از افراد تورنتو هیچ اطلاعی از زبان انگلیسی و زبان فرانسه ندارند/

 این شهر، حدود 150 زبان غیر رسمی دارد. زبان ایتالیایی سومین زبان رایج در تورنتو است.

لهجه انگلیسی صحبت شده در تورنتو، لهجه امریکایی است و حدود 62 درصد از افراد از علامت های نوشتاری انگلیسی امریکایی اطلاع دارند. حدود 0.3 درصد از افراد هیچ اطلاعی در مورد زبان ندارند که مثلا افراد ساکن در شهر کبک از این افراد هستند. به هرحال تنها 0.1 درصد از جمعیت کل تورنتو هیچ اطلاعی از علامت های زبانی ندارند.