استان کبک

کبک

یکی از بزرگ ترین و معروف ترین استان های کشور کانادا، استان کبک است. مرکز استان کبک، شهر کبک است و بزرگ ترین شهر کبک، مونترال می باشد. ساکنین این استان به زبان فرانسوی صحبت می کنند و تنها استانی در کانادا است که زبان رسمی آن، فرانسوی است .

استان کبک، بیشترین مساحت را در میان استان های کانادا دارد و دومین استان پرجمعیت در کانادا به شمار می رود.

کبک در حدود 7669200 جمعیت دارد . کبک دارای تراکم جمعیت بسیار محدودی است. در شمال شهر کبک ، افراد بسیار کمی ساکن هستند و هشتاد در صد از جمعیت کبک ساکن در کناره های رودخانه سن لوران هستند.

زبان رسمی شهر کبک، فرانسه است و کبک تنها شهر و استان فرانسه زبان در کانادا می باشد و تنها در حدود 8 درصد از افراد ساکن در شهر کبک، به زبان انگلیسی صحبت می کنند که افراد انگلیسی زبان در بخش غربی مونترال سکونت دارند.

در حدود 9 درصد از ساکنین این شهر به یک زبان محلی تکلم می کنند که این زبان، نه انگلیسی و نه فرانسه است.

مساحت شهر کبک در حدود 1542000 کیلومتر مربع است که حدودا سه برابر مساحت کشور فرانسه و اندکی کوچک تر از ایران است. در جنوب شهر کبک، رشته کوه گرد و پر درخت آپالاش وجود دارد و دامنه این رشته کوه تا ایالات متحده امریکا امتداد یافته است.

استان کبک پر از منابع طبیعی است که جنگل های سوزنی برگ و پهن برگ و دریاچه ها و رودخانه های فراوانی دارد.

صنایع کاغذی، چوبی و برق آبی، مهم ترین صنایع استان کبک است. پر محصول ترین ناحیه در شهر کبک واقع در دره سن لوران است که در جنوب قرار دارد و در مکانیست که مونترال و مرکز کبک واقع شده اند.

در شمال مونترال قدیمی ترین رشته کوه جهان قرار دارد که به نام لورنتید شناخته می شود.

در خصوص آب و هوای شهر کبک می توان اذعان داشت که در شهر کبک یک بهار آرام و کوتاه و یک پاییز سرد و پر از رنگ های گرم پاییزی ، مشخص تر از زمستان و تابستان جلوه دارند.

در شهر کبک، تابستان ها گرم و کمی نمناک است و زمستان ها سرد و طولانی و برفی. در فصل تابستان، دمای هوا به 35 درجه سانتی گراد رسیده و در زمستان به 35- درجه سانتی گراد می رسد. بارش برف در کبک یا مونترال مشابه مقداری است که در روسیه، هلسینکی است.

شهرهای ساحلی یا شبه جزیره ای هوای معتدل و دمای بسیار لذت بخشی دارند که زمستان لطیف و تابستان خنک تری را سبب می شوند و شهرهای کوهستانی روزهای کوتاه تری دارند.

کبک نقش برجسته ای در تاریخ فرانسه ایفا می کند. زمین این شهر از کانادا تا پیش از این در استعمار فرانسه بود( قرن هفدهم و هجدهم میلادی ) اکثر جمعیت این استان به زبان فرانسوی صحبت می کنند و مذهب آن ها کاتولیک است.

استان کبک در سالیان اخیر پذیرای مهاجران زیادی بالاخص از قاره آسیا بوده است.  بسیاری از موضع گیری های سیاسی شهر کبک، در اواخر قرن نوزدهم میلادی به کلی تغییر کرد و می توان آن زمان را انقلابی در تفکرات سیاسی شهر کبک دانست.  شهر کبک در اوایل جنگ جهانی اول شاهد کشمکش ها و تنش های بسیار زیادی بود و بالتبع تحت تاثیر این کشمکش ها و تنش ها نیز قرار گرفت.

 

طبق آنچه که در تاریخ بیان شده است، در آن زمان نیروهای استبدادی بریتانیا و فرانسه کاملا اقتصاد شهر کبک را تحت سلطه خود قرار دادند و نفوذ بسیار شدیدی روی اقتصاد این استان و به ویژه ناحیه مونترال داشتند.

کلیسای دیدنی کاتولیک ها در نزدیکی مرکز شهر کبک قرار داشته است. معماری این کلیسا بسیار جذاب بوده و از بافت سنتی برخوردار است. وجود این کلیسا؛ بافت جذاب و زیبایی به شهر کوچک کبک می دهد.

بسیاری از ساختمان ها و بناهای سنتی در طی انقلاب و شورشی که در شهر کبک اتفاق افتاده بود ؛ نابود شد. تاریخ این انقلاب و شورش به حوالی دهه ۱۹۶۰ میلادی بر می گردد. جداسازی و تفکیک نواحی مختلف در استان کبک باعث شد  تا این ایالت تبدیل به یک ایالت مستقل شود. قوانین اساسی شهر کبک همه به زبان فرانسه نو شته شده اند. چندین ایالت در همسایگی شهر کبک، به مونترال مهاجرت کردند و آن ناحیه را برای‌ زندگی و کسب معاش برگزیدند.

جاذبه های گردشگری شهر کبک

جاذبه های گردشگری بسیاری در این شهر وجود دارد که توجه مسافران را بر می انگیزد. اماکن تاریخی، نهادهای فرهنگی ، جشنواره ها، پارک های جنگلی زیبا تنها برخی از جاذبه های برجسته گردشگری شهر کبک است.

در این بخش چند مورد از برجسته ترین جاذبه های گردشگری شهر کبک را بیان می کنیم:

محله رویال

محله رویال در اصل جایی است که شهر کبک شکل گرفته است. آقای ساموئل دو شامپلین، در سال 1608 این منطقه مسکونی را کشف کرد. فورا رویال به عنوان پایتخت فرانسوی کانادا شناخته شد. در محله رویال، ساختمان های زیادی وجود دارند که متعلق به قرن هفدهم و هجدهم میلادی هستند. از جمله جاذبه های جذاب و زیبای محله رویال می توان به کلیسای زیبای نوتردام دس ویکتوریز اشاره نمود که قدمت آن مربوط به سال 1688 میلادی است.

محله قدیمی مونترال

محله قدیمی مونترال، به مجموعه ای از ساختمان ها اطلاق می شود که متعلق به قرون هفده، هجده و نوزده میلادی است. این مجموعه در نزدیکی بندر قدیمی شهر قرار گرفته است. جاذبه های درجه یک زیادی در این محله قرار دارد که می توان به کلیسای باسیلیکا، نوتردام نئوگوتیک اشاره نمود.

باغ گیاه شناسی مونترال

باغ های گیاه شناسی فوق العاده جذابی در مونترال وجود دارد که مساحت آن به 75 هزار هکتار می رسد و در نزدیکی استادیوم المپیک در پارک میسونووه مونترال قرار دارد.

آبشار مونت مورنسی

در ناحیه شمالی شهر کبک، آبشار برزگی وجود دارد که به نام مونت مورنسی شهرت دارد. ارتفاع این آبشار حتی از ارتفاع آبشار نیاگارا هم بیشتر است. یک پل عابر پیاده باریک از میان این رودخانه می گذرد.

از جمله دیگر نواحی گردشگری می توان به خلیج هادسون و جزیره بوناونچر و قلعه فرونتناس اشاره نمود.